سازمان ملل میانمار را به دلیل نقض حقوق مسلمانان روهینگیا محکوم کرد

به گزارش وبلاگ بخار، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز آدینه 27 دسامبر با تصویب قطعنامه ای موارد متعدد نقض حقوق بشر علیه مسلمانان روهینگیا و سایر اقلیت ها در میانمار را محکوم کرد.

سازمان ملل میانمار را به دلیل نقض حقوق مسلمانان روهینگیا محکوم کرد

به گزارش یورونیوز، این قطعنامه دستگیری های خودسرانه، شکنجه، تجاوز و مرگ در زندان های میانمار را بعنوان موارد نقض حقوق بشر برشمرده است.

مجمع عمومی با 134 رای موافق، 9 رای مخالف و 28 رای ممتنع این قطعنامه را تصوب کرد و از دولت میانمار خواست که اقدامات فوری و اضطراری را برای مقابه با نفرت پراکنی علیه مسلمانان روهینگیا و سایر اقلیت ها در ایالت های راخین، کاچین و شان در دستور کار خود قرار دهد.

این قطعنامه همچنین خواهان سرانجام فوری جنگ و خصومت در میانمار شده است و از دولت میانمار خواسته است شرایط بی تابعیتی را برای جمعیت بزرگی از اقلیت روهینگیا سرانجام دهد، تبعیض سیستماتیک و نهادی علیه اقلیت ها را کنار بگذارد، اردوگاههای مردم روهینگیا و سایر آوارگان در ایالت راخین را برچیند و شرایط لازم را برای بازگشت داوطلبانه پناهندگان روهینگیا که به بنگلادش گریخته اند فراهم کند.

قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل متحد از نظر قانونی الزام آور نیستند اما بازتاب دهنده افکار و دغدغه های دنیای به شمار می فرایند.

اکثریت بودایی های میانمار سالهاست که اقلیت قومی روهینگیا را بنگالیهایی می دانند که از بنگلادش به میانمار آمده اند حتی اگر خانواده هایشان برای چندین نسل در میانمار زندگی نموده باشند.

تقریبا تقاضای تمام اعضای اقلیت روهینگیا از سال 1982 تا به امروز برای دریافت ملیت میانماری رد شده است و همچنین از آزادی سفر و سایر حقوق اساسی در میانمار محروم هستند.

سفیر میانمار در سازمان ملل در واکنش به تصویب این قطعنامه، آنرا نمونه کلاسیک دیگری از استانداردهای دوگانه گزینشی و تبعیض آمیز در اعمال هنجارهای حقوق بشری ارزیابی کرد و گفت که این قطعنامه در پی اعمال فشارهای سیاسی نامطلوب بر دولت میانمار است.

سفیر میانمار در سازمان ملل همچنین گفت که این قطعنامه هیچ کوششی برای یافتن راهکار برای شرایط پیچیده در ایالت راخین ننموده است و از به رسمیت شناختن کوشش های دولت برای برطرف چالش هایی که این منطقه با آن روبروست امتناع ورزیده است.

بحران روهینگیا در 25 اوت 2017 هنگامی که ارتش میانمار در واکنش به حمله یک گروه شورشی روهینگیا به منطقه حمله کرد، آغاز شد.

گروه های مدافع حقوق بشر می گویند نیروهای ارتش در حملاتشان روستاهای اقلیت روهینگیا را آتش زده و با خشونتی در مقیاس وسیع دست به کشتار، تجاوز و شکنجه اقلیت مسلمان زده اند.

از تابستان سال 2017 میلادی تا به امروز بیش از 744 هزار نفر از مسلمانان روهینگیا از ایالت راخین فرار نموده و به بنگلادش گریخته اند.

اکنون پناهندگان روهینگیا که در بزرگترین اردوگاه پناهندگان دنیا در بنگلادش زندگی می نمایند را جمعیتی بالغ بر 1.1 میلیون نفر تشکیل می دهد که در شرایط بسیار سخت اردوگاه زندگی می نمایند.

منبع: عصر ایران

به "سازمان ملل میانمار را به دلیل نقض حقوق مسلمانان روهینگیا محکوم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان ملل میانمار را به دلیل نقض حقوق مسلمانان روهینگیا محکوم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید