ایشان 190 میلیون ساله هستند!(

به گزارش وبلاگ بخار، با کهنسال ترین موجودی که می توانید ببینید ملاقات کنید. جناب علیصدر منتظر شماست!

ایشان 190 میلیون ساله هستند!(

تا به حال با یک پدیده 190 میلیون ساله ملاقات کرده اید ؟ احتمالا نه! پس درنگ نکنید. برای سفر به غار علیصدر برنامه بریزید و قدیمی ترین چیزی را که ممکن است در زندگی با آن ملاقات کنید از نزدیک ببینید. غار علیصدر در فهرست میراث طبیعی نیز به ثبت رسیده است. با مجله گردشگری وبلاگ بخار همراه باشید تا با هم به این غار زیبا سفر کنیم.

غار علیصدر طولانی ترین غار آبی- آهکی جهان و تنها غار تالابی ایران است که از دوران دوم زمین شناسی، یعنی دوران ژوراسیک به یادگار مانده است.

قبلا پناهگاه بود

شواهد نشان می دهد که غار علیصدر از گذشته های بسیار دور به عنوان پناهگاه مورد استفاده انسان های اولیه قرار می گرفت. تا پیش از خبر کشف علنی این غار، مردم بومی از آن به عنوان مکانی امن در برابر حمله اشرار استفاده می کردند و از آبش برای تامین آب مورد نیاز زمین های زراعی خود بهره می بردند.

اینجا باکتری ندارد

غار علیصدر مهم ترین و طولانی ترین غار قابل قایق رانی در ایران است. همه جهتهای غار هنوز کشف نشده. داخل غار علیصدر نور طبیعی ندارد. از این رو حیات جانوری حتی در حد باکتری نیز درون غار وجود ندارد. دم و بازدم گردشگران و آلودگی های کف کفش های آنان به داخل غار سرایت می کند. اما چون سنگ های داخل غار تنفس می کنند و از طرفی شرایط رشد و تکثیر فراهم نیست، آلودگی ها پس از مدت کمی از بین می فرایند.

این آب خوردنی نیست

آبی که در اغلب دالان های غار علیصدر جاری است، آبی بی مزه و بی رنگ وبو و بسیار خنک است. آنقدر که سنگ ریزه های بستر رود نیز به راحتی قابل دیدن هستند؛ هرچند در بعضی نقاط ارتفاع آب تا 14 متر نیز می رسد. می گویند آب غار علیصدر را نباید خورد. زیرا درصد املاح آهکی آن بسیار بالااست. از این رو امکان رسوب گذاری در کلیه ها وجود خواهد داشت.

غار علیصدر

این گل کلم ها خوردنی نیستند

شهرت غار علیصدر به دلیل اشکال رسوبی درون آن است که به صورت طبیعی و بدون دخالت انسان ایجاد شده و جلوه های بی نظیری از زیبایی و ظرافت را به بیننده نشان می دهند. در بعضی تالارهای غار، چکنده (استالاگتیت)های زیبایی از سقف به سمت پایین ایجاد شده اند که شکل گل کلم به خود گرفته اند و به اندازه ای طبیعی به نظر می رسند که بازدیدکنندگان به اشتباه می افتند.

از کف زمین نیز چکیده (استالاگمیت)های منحصر به فردی مانند گیاهان عجیب و جادویی در رنگ های متفاوت روییده که چشم ها را خیره می کند. غار علیصدر با تونل های آبی، تالارها، جزیره ها، قندیل ها، سازه های آهک و کلسیمی و اشکال بدیع و طبیعی خود یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی ایران به شمار می رود.

داستان غار علیصدر

داستان بامزه ایی هم درباره نامگذاری این غار وجود دارد. در گذشته، روستای همجوار با غار، علی سرد نام داشت و غار را نیز به همین نام می شناختند. پس از کشف غار، پیمانکاری مسئولیت ساخت اقامتگاه گردشگری در کنار غار را بر عهده گرفت. روی تابلوی معرفی پروژه، اشتباها علی سرد، علیصدر نوشته شد و این نام روی غار ماند و کم کم روستای همجوار نیز علیصدر نام گرفت.

چطور برویم؟

شیوه رفتن به غار علیصدر کاملا به برنامه ریزی سفر شما وابسته است. اینکه مقصد پیشین شما کجا بوده و بعد از همدان قرار است به کجا سفر کنید. اگر از مرکز ایران به سمت همدان می روید، بهترین جهت استفاده از اتوبان ساوه است. انتهای این اتوبان به جاده قزوین- همدان می رسد. چند کیلومتر مانده به همدان، پلیس راه همدان- قزوین را می بینید. درست از همان حوالی در سمت راست خود تابلوی کبودرآهنگ را می توانید ببینید. این جهت شما را به روستای علیصدر راهنمایی می کند. این جهت را ادامه دهید تا به دوراهی قراگل برسید. جهت سمت راست شما را مستقیم به علیصدر راهنمایی می کند. گرچه جهت سمت چپ نیز به علیصدر می رسد. با این تفاوت که کمی طولانی تر است.

کی برویم؟

غار علیصدر در نیمه اول سال از ساعت 8 صبح تا 5 بعد از ظهر پذیرای ورود گردشگران است. در نیمه دوم سال نیز ساعت بازدید از 8 صبح تا 3 بعدازظهر است. بهترین فصل بازدید دوره سرد سال است. زیرا مسافران کمتری آنجا هستند و خلوت تر است.

در روزهای پر بازدید و تعطیلات، در همه ساعت ها جمعیت زیادی حضور دارند و معمولا بازدیدها نیاز به صبرکردن و منتظر ماندن دارد. خبر خوب اینکه غار علیصدر هرگز تعطیل نیست. در همه روزهای سال، چه تعطیلات رسمی و چه ایام عزا، می توانید از غار دیدن کنید. تابستان هم برای سفر عالی است. مشکل، فقط شلوغی است.

نکات مهم در بازدید از غار

به عنوان یک گردشگر متعهد لازم است نکاتی را رعایت کنید. هر اندازه هم صحنه هایی که می بینید نفس گیر باشد، باز هم اجازه ندارید با استفاده از نور فلاش عکاسی کنید. البته مجاز هستید بی فلاش عکس بیندازید و یا فیلم بگیرید. سیگار نکشید. آلودگی صوتی ایجاد نکنید و تا حد ممکن سکوت کنید و از آرامش و هوای پاک و بی گرد و غبار غار لذت ببرید. درون غار علیصدر نخورید و نیاشامید و مراقب باشید چیزی در آب نریزید. به هیچ عنوان تلاش نکنید قسمتی از سنگ های آهکی درون غار را با خود به عنوان یادگاری بیرون ببرید. حتی اگر یک ذره چند میلیمتری باشد. بطور خلاصه نه چیزی بگذارید و نه چیزی بردارید.

یادتان باشد قرار است سوار بر قایق، روی رودهای زیرزمینی که گاهی حتی تا 14 متر عمق دارند، پارو بزنید. بنابراین جداً از شوخی درون قایق ها بپرهیزید و حتما جلیقه نجات بپوشید. بد نیست اگر ژاکت سبکی به همراه داشته باشید. احتمالا مجبور می شوید بخشی از جهت آبی را پدال بزنید تا قایق تان به حرکت درآید. آماده باشید. همچنین مسافتی را نیز پیاده بروید. پس کفش مناسب به پا کنید.

درون غار علیصدر مشکل پزشکی برای کسی ایجاد نمی کند. فقط ممکن است افرادی که از فضاهای بسته ترس دارند، دچار مشکل شوند که البته ترسی روانی است و در حقیقت خطر تهدیدکننده ای وجود ندارد.

غار علیصدرمنبع: پیام دلتا

به "ایشان 190 میلیون ساله هستند!(" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایشان 190 میلیون ساله هستند!("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید