جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز شنبه 19 مهرماه 99

به گزارش وبلاگ بخار، شاخص کل بورس امروز کار خود را با کاهش پنج هزار واحدی در ابتدای معاملات آغاز کرد و تقریبا 32 صدم درصد عقب نشینی کرده است. این مورد در حالی اتفاق افتاده که شاخص هم وزن فرایند صعودی دارد و با رشد 21 صدم درصدی روبرو شده. با این حساب می توان گفت دوره کاهش قیمت سهام شرکت های کوچک و رشد نماد های شاخص ساز به انتها رسیده و حالا نوبت جذابیت سهام شرکت های کوچک در بورس است. عمده کاهش شاخص کل در ابتدای معاملات امروز بر عهده نماد های فولاد، فملی، کگل و وغدیر است و در طرف مقابل نماد های خودرو و وپارس روش شاخص کل تاثیر مثبت گذاشته اند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز شنبه 19 مهرماه 99

سبقت شرکت های کوچک از نماد های شاخص ساز

به گزارش وبلاگ بخار، با وجود کاهش شاخص کل در ابتدای معاملات امروز، شاهد تعادل نسبی در تعداد نماد های مثبت و منفی بورس هستیم. طوری که از مجموع 303 نماد بورسی معامله شده در ساعات اولیه حدود 167 نماد فرایند منفی دارند و 136 نماد با افزایش قیمت سهام روبرو شده اند. البته شرایط در فرابورس کمی متفاوت است. طوری که از مجموع 230 نماد معامله شده فرابورسی، 145 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند و 85 نماد در مدار صعودی قرار دارند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز شنبه 19 مهرماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

بررسی نقشه بازار در ابتدای معاملات نشان از سبقت شرکت های کوچک از نمادهای شاخص ساز بورس دارد. چراکه این بار وزن نمادهای سبزرنگ در سمت راست نقشه که عموما نماد شرکت های کوچک در آن جا گرفته، بیشتر است. بیشترین حجم معاملات امروز در گروه بانکی ها اتفاق افتاده. اغلب نمادهای این گروه با وجود تحریم های جدید آمریکا، به خاطر تغییرات در نرخ تسعیر ارز توسط بانک مرکزی رنگ سبز به خود گرفته اند. محصولات شیمیایی اغلب فرایند نزولی دارند و شاهد تشکیل صف فروش در لیدر آنها یعنی پترول و تاپیکو هستیم. فلزات اساسی هم عموما فرایند نزولی به خود گرفته اند. واحدهای صندوق های سرمایه گذاری کاهش قیمت پیدا کرده و اغلب به ارزش NAV خود نزدیک شده یا کمتر از آن قیمت گذاری می شوند. خودرویی ها سبزترین گروه بازار هستند و شاهد تشکیل صف خرید در نمادهای خگستر، خپارس، خساپا و خودرو هستیم. انبوه سازی ها و سرمایه گذاری ها شرایط متعادلی دارند و سیمانی ها و غذایی ها در مدار صعودی قرار گرفته اند.

سنگین ترین صف های خرید و فروش در بازار امروز

تقاضا برای نماد های خودرویی همچنان بالا است. امروز هم برای چهارمین روز کاری پیاپی نماد شرکت ایران خودرو شاهص سنگین ترین صف خرید به ارزش حدود 436 میلیارد تومان است. سفارس با صف خرید 157 میلیارد تومانی در مقام دوم ایستاده و خساپا با صف خرید 107 میلیارد تومانی رتبه سوم را از آن خود کرده است. پشت سر آن ها برکت، شفارس، رانفور و وآذر قرار دارند. همچنین در بازار فرابورس و با وجود توقف معاملات وسپهر، این بار کرمان با صف خرید 94 میلیارد تومانی سنگین ترین صف خرید فرابورس را تجربه می کند. توریل، سدبیر، شاروم، رافزا، مادیرا و ودی از دیگر نماد های دارای صف خرید سنگین در بازار فرابورس هستند.

در آن سوی بازار نماد های وملی، ثشاهد و کسعدی مثل همیشه در صدر فهرست سنگین ترین صف های فروش قرار گرفته اند. ارزش صف فروش وملی امروز به 320 میلیارد تومان می رسد و ارزش صف فروش ثشاهد حدود 187 میلیارد تومان برآورد می شود. کسعدی هم حدود 149 میلیارد تومان صف فروش دارد. از جمله دیگر نماد ها با سنگین ترین صفوف فروش می توان به لپارس، خکمک، ونیرو و تپمپی اشاره است.

وبملت چراغ افشای بانک ها را روشن کرد

نماد بانک ملت با افشای اطلاعات بااهمیت گروه الف متوقف شد. ماجرا مربوط به تغییر نرخ تسعیر ارز برای محاسبه دارایی ها و بدهی های بانک ها است. بانک ملت با شفاف سازی تاثیر بخشنامه جدید بانک مرکزی اعلام کرده، افزایش نرخ دلار برای محاسبه دارایی بانک ها از 9 هزار به 11 هزار تومان باعث شده پنج هزار و 780 میلیارد تومان به سودآوری این بانک اضافه شود که تقریبا معادل 230 درصد سود محقق شده در سال گذشته است. این اتفاق می تواند برای دیگر نماد های بانکی هم بیافتد.

رشد هزار واحدی شاخص کل به کمک شرکت های کوچک

روزی که اغلب نماد های شاخص ساز منفی بودند و شاهد کاهش شاخص کل تا نیمه معاملات بودیم، شرکت های کوچک با فرایند صعودی خود شاخص کل را مثبت کردند. تا خاتمه معاملات امروز شاخص کل بعد از کاهش شش هزار واحدی، نهایتا کار خود را با رشد هزار و 143 واحدی به خاتمه رساند و روی رقم یک میلیون و 541 هزار و 843 واحد ایستاد. با اینکه شاخص کل امروز تنها هفت صدم درصد افزایش داشت، اما کلیت بازار مثبت بود و شاهد رشد 82 صدم درصدی شاخص هم وزن بودیم. امروز نماد های فولاد، فملی، تاپیکو، وغدیر و کگل بیشترین اثر منفی را روی شاخص کل داشتند و خودرو و اخابر تنها نماد های شاخص ساز مثبت بودند.

نقشه بازار در خاتمه معاملات روز شنبه 19 مهرماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

بررسی نقشه بازار در خاتمه معاملات امروز نشان می دهد گروه بانک ها یک دست صف خرید بودند و تنها چند نماد قرمزرنگ در بین آنها به چشم می خورد. بانک های تحریم شده مثل پاسارگاد در فهرست صف های خرید قرار دارند. صندوق های سرمایه گذاری ETF که عموما سبدشان را بر مبنای شرکت های شاخص ساز می چینند، امروز شرایط چندان مطلوبی نداشتند و با کاهش قیمت روبرو شدند. فلزات اساسی امروز عموما قرمزرنگ بودند و تنها چند نماد مثل ذوب و فلوله افزایش قیمت پیدا کردند. در گروه محصولات شیمیایی شرکت ها بزرگ مثل پترول، شگویا و تاپیکو افت چشمگیری داشتند اما شرکت ها کوچک در این گروه صعودی بودند. گروه خودرو، پالایشگاه ها، بورس ها، بیمه ها، غذایی ها، دارویی ها و مخابرات از جمله دیگر گروه های سراسر سبزنگ امروز بودند.

جابه جایی 11 هزار میلیارد تومان پول در بازار سهام

معامله گران بورس امروز بیش از شش میلیارد و 752 میلیون سهام، حق تقدم و اوراق مالی را در قالب یک میلیون و 231 هزار معامله به ارزش هفت هزار و 801 میلیارد تومان دادوستد کردند. اگر معاملات سه هزار و 100 میلیارد تومانی فرابورس را هم در نظر بگیریم، ارزش کل معاملات امروز بازار سرمایه به رقمی حدود 10 هزار و 900 میلیارد تومان می رسد.

معاملات شتران باطل شد

نماد شرکت پالایش نفت تهران امروز بعد از 12 روز توقف به علت برگزاری مجمع عمومی، بازگشایی شد. در این بازگشایی شگفت انگیز قیمت هر سهم شتران به هزار و 536 تومان رسید که معادل جهش 17 درصدی در قیمت شتران بود. تازه در این قیمت زور خریداران به فروشنده ها می چربید، اما نهایتا ناظر بازار این افزایش 17 درصدی را تایید نکرد تا شتران فردا مجددا بازگشایی شود. پیش از توقف معاملات، شتران هر روز صف فروش داشت و پنج درصد ارزش سهام خود را از دست می داد.

حمایت به وسعت کل بازار

بررسی تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در بازار نشان می دهد امروز حقوقی ها در مجموع 235 میلیارد تومان از سرمایه گذاران حقیقی سهام خریده اند. این مورد هم می تواند هم به معنای خروج پول حقیقی و هم به معنای حمایت حقوقی ها باشد. عمده این تغییر مالکیت در 30 دقیقه ابتدایی بازار اتفاق افتاده است. بررسی ها نشان می دهد امروز شرکت های حقوقی بیشتر در نماد های فولاد، فملی، وبصادر، کگل، تاپیکو، کاوه، دماوند، فارس، بپاس و دی خریدار بودند و سرمایه گذاران حقیقی سراغ خرید سهام اخابر، وپارس، خودرو، وتجارت، دشیمی، شبندر، خساپا، همراه، ودی و رمپنا رفتند.

پیش بینی بورس فردا یکشنبه 20 مهرماه

تنها دو روز تا آخرین مهلت بازگشایی شستا باقی مانده و اگر فردا و پس فردا این نماد به بازار برنشود، سهامداران مجبور به شرکت در جلسه مجمع عمومی روز چهارشنبه خواهند بود. هرچند بازگشایی ها در روز های اخیر رونق خوبی گرفته و احتمال بازگشایی شستا با افزایش قیمت سهام وجود دارد، اما می توان آن را به عنوان یک نگرانی در نظر گرفت. فردا احتمالا شاهد ادامه فرایند صعودی در نماد های بانکی و خودرویی باشیم. چراکه صف خرید امروز آن ها به قدری سنگین بود که می تواند برای روز های آینده هم ادامه داشته باشد. موتور شرکت های کوچک تازه شروع به کار کرده و امیدواری ها نسبت به شاخص هم وزن بیشتر شده. حالا باید ببینیم آیا افزایش قیمت دلار به محدوده 31 هزار تومان در بازار آزاد، می توان نماد های دلاری مثل فلزات اساسی و محصولات شیمیایی را به فرایند صعودی برگرداند یا نه؟

منبع: فرارو

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز شنبه 19 مهرماه 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز شنبه 19 مهرماه 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید