مدرسه شائولین مهدی تارتار

به گزارش وبلاگ بخار، از تیمی که مهمترین بازیکنش محمد نوری 37 ساله است که او را هم به خاطر ابتلا به کرونا در خدمت نداشت چه انتظاری دارید؟

مدرسه شائولین مهدی تارتار

وبلاگ بخار؛ احسان محمدی- از دیروز که بازی پرسپولیس-پیکان تحت تاثیر پرتاب اوت های نادر محمدی نهاده شد، این بازیکن و این سبک بیش از هر زمان دیگری مورد توجه نهاده شد. طبیعی است؛ بازی پخش زنده می شد و به دلیل حساسیت در جدول بیننده بیشتری داشت و نمی توان آن را با بازی پیکان-ماشین سازی مقایسه کرد.

اما همین امر هم دو جبهه موافق و مخالف ساخت.

موافقین: از تیمی که مهم ترین بازیکنش محمد نوری 37 ساله است که او را هم به خاطر ابتلا به کرونا در خدمت نداشت چه انتظاری دارید؟ پیکان با همین بضاعت در لیگ تنها 5 بازی را باخته، 18 امتیاز گرفته و رتبه یازدهم هستند. در فوتبالی که کسب امتیاز مهم ترین چیز است مربیان و بازیکنان تیم های ضعیف تر از هر حربه ای استفاده می نمایند. از پارک اتوبوس تا توسل به خشونت، از فشار به داور تا ولو شدن روی زمین و وقت کشی... پرتاب اوت هم یک تاکتیک است، قانون گذار در فوتبال اجازه داده بازیکن به این شیوه توپ را بفرستد و مهدی تارتار از توان عجیب یک بازیکن استفاده می نماید، آیا می گردد یک سرمربی را به خاطر استفاده از بازیکن قد بلند برای سر زدن و اصرار روی سانتر سرزنش کرد؟ مگر وقتی علی علیزاده بازیکن استقلال و پرسپولیس بود مربیان دو تیم اوت ها را به او نمی سپردند؟ چطور برای دو تیم با انبوهی ستاره و ادعا این کار ایراد ندارد اما برای پیکان مقابل پرسپولیس ایراد دارد؟ چطور برای پرتاب اوت دست های علیرضا بیرانوند غش و ضعف می کنید اما نوبت به نادر محمدی که می رسد نظرتان عوض می گردد؟

مخالفین: پرتاب اوت یک تاکتیک است اما نباید به همه تاکتیک یک تیم تبدیل گردد. تقلیل فوتبال به هندبال-آکروبات پاک کردن کل صورت مسأله این ورزش است و مهدی تارتار انگار شیفتۀ فیلم تخیلی مدرسه شائولین شده.

ممکن است این حرکت برای یک یا چند بار جذاب باشد اما تکرار آن بازی فوتبال را مضحک نموده و عملاً باقی توان مندی های نادر محمدی را به عنوان یک بازیکن فوتبال (ورزشی که باید با پا و توپ انجام گردد) زیر سؤال برده است. دفاع از این شیوه، دفاع از یک سبک غلط است که باعث می گردد مربیان به جای تمرکز روی کارهای تاکتیکی در زمین به فکر تربیت بازیکنان اوت انداز بیفتند. یعنی کسانی که با دست بهتر فوتبال بازی می نمایند! ما باید از فوتبال زیبا حمایت کنیم و از مربیان فوتبال بخواهیم وقتی حقوق میلیاردی می گیرند به فکر ارتقای کیفیت فوتبال باشند تا هم بینندۀ تلویزیونی لذت ببرد و هم بتوانیم در آسیا حداقل قدمی به جلو برویم. واقعاً با تاکتیک تمام وقت پرتاب اوت می خواهیم فوتبال را جلو ببریم؟

البته که مثل هر بحث دیگری پیدا کردن نقاط توافق کار سختی است. عیسی عظیمی مترجم و فوتبال نویس نوشت:نادر محمدی، احتمالاً مثل هر کس دیگری، از چهره شدن بدش نمی آید اما این امضای بزرگی که روی تمام صفحۀ سفید فوتبالش کشیده، ممکن است اصل کاری را نابود کند. او باید به فوتبال، بیشتر از پرتاب اوت فکر کند. من ولی جای او بودم یک امشب را فقط به این جمله فکر می کردم: اصرار بر جذاب بودن، قاتل جذابیت است.

منبع: عصر ایران

به "مدرسه شائولین مهدی تارتار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدرسه شائولین مهدی تارتار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید