آیا می توان بعد از سرطان سینه باردار شد؟

به گزارش وبلاگ بخار، سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در زنان سنین بالاست. اما اگر شما زن جوانی هستید که دچار سرطان سینه شده اید، ممکن است سؤال هایی در خصوص تأثیر سرطان سینه بر توانایی بارداری تان داشته باشید و اینکه آیا بارداری شما با خطراتی همراه خواهد بود یا نه.

آیا می توان بعد از سرطان سینه باردار شد؟

خیلی از خانم ها می توانند بعد از درمان سرطان سینه باردار شوند؛ اما برخی از درمان ها می توانند باردار شدن را سخت تر نمایند. اگر فکر می کنید ممکن است روزی بخواهید باردار شوید، یا اینکه فقط می خواهید در خصوص امکان بچه دار شدنتان بیشتر بدانید، بهترین زمان برای صحبت در این مورد با پزشک، پیش از آغاز درمان سرطان سینه تان است.

آیا می توانم بعد از سرطان سینه باردار شوم؟

برخی از درمان ها برای سرطان سینه ممکن است بر توانایی باروری یک زن اثر بگذارند. مثلاً شیمی درمانی برای سرطان سینه ممکن است به تخمدان ها آسیب بزند که گاهی می تواند سبب ناباروری کوتاه مدت یا بلندمدت گردد. اما باز هم خیلی از خانم ها می توانند بعد از درمان سرطان سینه باردار شوند. بهترین زمان برای مشورت با پزشک درباره بارداری، پیش از آغاز درمان سرطان سینه است.

آیا بارداری و شیردهی می تواند باعث گردد سرطان سینه عود کند؟

خیلی از سرطان های سینه به استروژن حساس اند، بنابراین این نگرانی برای خانم هایی که سرطان سینه دارند وجود دارد که بالا رفتن سطح هورمون استروژن در اثر بارداری باعث گردد احتمال عود سرطان سینه افزایش یابد؛ اما مطالعات نشان داده اند بارداری، ریسک برگشت سرطان سینه بعد از درمان موفقیت آمیز سرطان را افزایش نمی دهد.

همچنین شواهدی وجود ندارد که شیردهی بعد از درمان سرطان سینه، ریسک عود سرطان را افزایش دهد. در واقع برخی پژوهش ها نشان می دهند داشتن سابقه شیردهی ممکن است بتواند ریسک عود سرطان را پایین بیاورد.

چه مدت بعد از درمان سرطان سینه باید صبر کنید و باردار شوید؟

اگر می خواهید بچه دار شوید، برخی از پزشکان توصیه می نمایند بعد از درمان موفقیت آمیز سرطان سینه، باید دست کم دو سال بعد از سرانجام درمان صبر کنید و سپس باردار شوید. بهترین مدت زمان برای این انتظار کاملاً معلوم نیست، اما گفته می گردد دو سال کافی است تا خیالتان راحت گردد سرطانتان عود نکرده است.

برای زنانی که سرطان سینه شان نسبت به گیرنده های هورمون مثبت است، هورمون درمانی یاریی معمولاً به مدت 5 تا 10 سال بعد از درمان اولیه توصیه می گردد. در خصوص زنانی که می خواهند طی این دوره بچه دار شوند، اغلب توصیه می گردد دست کم به مدت دو سال پیش از توقف هورمون درمانی و کوشش برای بارداری، هورمون درمانی را انجام دهند (و سپس دوباره بعد از زایمان، هورمون درمانی را از سر بگیرند).

یادتان باشد که توصیه به انتظار دو ساله، بر اساس اطلاعات تست های کلینیکی نیست. برخی از سرطان های سینه می توانند بعد از دو سال عود نمایند، بنابراین هر موردی متفاوت است. تصمیم شما باید بر اساس یک سری فاکتورها باشد، از جمله سن تان، تمایلتان به بارداری های بیشتر، نوع سرطان سینه و ریسک عود زودهنگام سرطان سینه.

اگر باردار شوم، آیا سابقه سرطان سینه باعث می گردد سلامت کودکم به خطر بیفتد؟

شواهدی وجود ندارد که زنانی که سابقه سرطان سینه دارند، این سابقه باعث گردد سلامت کودکشان به خطر بیفتد. محققان دریافتند زنانی که سابقه سرطان سینه داشتند، کوکانشان بیشتر در معرض نقص های مادرزادی یا مسائل آینده در سلامتی خود نبوده اند.

آیا درمان سرطان سینه بر سلامت جنین در رحم مادر اثر می گذارد؟

اگر در حال دریافت هر نوعی درمان بابت سرطان سینه خود هستید، از جمله شیمی درمانی، هورمون درمانی یا درمان هدفمند، پیش از اقدام به بارداری با پزشکتان مشورت کنید. این داروها می توانند بر جنین در حال رشد اثر بگذارند، بنابراین بهتر است صبر کنید تا درمان شما کاملاً به اتمام برسد. همچنین باید یادتان باشد که توقف زودتر از موعد درمان سرطان می تواند ریسک رشد و پیشرفت و عود سرطان را افزایش دهد.

آیا بعد از درمان سرطان سینه می توانم به کودکم شیر بدهم؟

اگر سینه تان تحت عمل جراحی یا رادیوتراپی قرار گرفته باشد، ممکن است با مسائلی در شیردهی بربخورید. مطالعات نشان داده اند کاهش فراوری شیر در سینه مورد نظر و در ضمنً تغییرات ساختاری در آن سینه می تواند سبب گردد شیردهی برایتان دردناک گردد یا کودک به سختی بتواند این سینه را بمکد؛ اما در بیشتر موارد خانم هایی که درمان سرطان سینه را انجام داده اند قادر به شیردهی هستند.

اگر هنوز دارویی برای درمان سرطان سینه خود مصرف می کنید (مثلاً هورمون درمانی)، خیلی مهم است که پیش از شیردهی با پزشک مشورت نمایید. برخی از داروها می توانند وارد شیر مادر شده و بر کودک اثر بگذارند.

با پزشک خود صحبت کنید

اگر سرطان سینه دارید یا قبلاً داشته اید و به بچه دار شدن فکر می کنید، در خصوص تأثیر درمان سرطان بر احتمال توانایی باروری تان با پزشک حرف بزنید. در این مصاحبه باید ریسک عود سرطان سینه مطرح گردد. در خیلی از موارد، مشاوره پزشکی می تواند به شما یاری کند برنامه ریزی بهتری برای بچه دار شدن خود بکنید و بارداری تان در ایمن ترین حالت ممکن خود باشد.

منبع: همگردی

به "آیا می توان بعد از سرطان سینه باردار شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می توان بعد از سرطان سینه باردار شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید