اردوغان خطاب به آمریکا: اگر می خواهید نسل کشی را ببینید در آینه نگاه کنید

به گزارش وبلاگ بخار، وی که پس از نشست کابینه صحبت می کرد، اضافه کرد: همانطور که ما مرزهای عراق و سوریه را از گروه های تروریستی پاکسازی کردیم، اجازه تشکیل گروه های ترور در آن سوی مرزهایمان را نخواهیم داد. با این هدف بود که ما عملیات جدید را در شمال عراق شروع کردیم.

اردوغان خطاب به آمریکا: اگر می خواهید نسل کشی را ببینید در آینه نگاه کنید

رئیس جمهور ترکیه شامگاه دوشنبه در سخنانی به شدت از اقدام روز گذشته رئیس جمهور آمریکا درباره برسمیت شناختن نسل کشی ارامنه انتقاد کرد.

به گزارش فارس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه در سخنرانی ابتدا به موضوع قبرس پرداخت و گفت که ترکیه ترک تباران قبرس را تنها نخواهد گذاشت.

وی که پس از نشست کابینه صحبت می کرد، اضافه نمود: همانطور که ما مرزهای عراق و سوریه را از گروه های تروریستی پاکسازی کردیم، اجازه تشکیل گروه های ترور در آن سوی مرزهایمان را نخواهیم داد. با این هدف بود که ما عملیات جدید را در شمال عراق شروع کردیم.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه سخنانش در واکنش به اقدام روز گذشته جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در برسمیت شناختن نسل کشی ارامنه گفت: اگر شما می خواهید نسل کشی را ببینید، فقط به آینده نگاه کنید.

وی افزود: شما آذربایجانی ها را در قره باغ از اشغالگری ارمنی ها نجات ندادید. من حتی به آن چیزی که برای بومی های آمریکا روی داد اشاره نمی کنم.

اردوغان اضافه نمود: اگر اتحادیه اروپا و آمریکا می خواهند درباره این موضوع با یکدیگر رقابت نمایند، آنها قادر نخواهند بود که در عموم ظاهر شوند.

رئیس جمهور ترکیه گفت: گروه های ارمنی در آن موقع، میلیون ها کُرد و تُرک را به قتل رساندند.

وی با انتقاد شدید از رئیس جمهور آمریکا گفت: بایدن از گفتار ناعادلانه، نامناسب و غلطی استفاده کرد. این کلمات که هیچ اساس تاریخی و قانونی ندارد باعث ناخرسندی ما شد.

اردوغان گفت: اجازه دهید با یکدیگر به آرشیوها نگاه کنیم. ما آرشیوهای خود را باز کردیم. آیا آمریکا و اتحادیه اروپا نیز آرشیوهای خود را باز می نمایند. ما پیشنهاد تشکیل کمیسیون تاریخی مشترکی را درباره این موضوع داده ایم. آرشیوهای ما باز هستند.

رئیس جمهور ترکیه گفت: آنهایی که از حلقه های ارمنی حمایت می نمایند باید به آن چیزی که از درسدن تا شهرهای ژاپنی که در آنجا بمب های اتمی انداخته شد، بنگرند. من بر خلاف بایدن، درباره اسناد حرف می زنم.

وی افزود: ما هرگز حملات سازمان تروریستی آسالای ارمنی ها به دیپلمات های غیرمسلح را فراموش نخواهیم کرد. ما می دانیم که چگونه قاتلان دیپلمات های ما حمایت شده و از زندان آزاد شدند.

اردوغان افزود: نسل کشی اعلام کردن حوادث سال 1915 باعث ناراحتی ترکیه شد. بیانیه بایدن برای روابط دوجانبه مخرب بود. تنها تاریخ دانان می توانند چنین حوادثی را روشن نمایند. ما هیچ پاسخی از ارمنستان درباره پیشنهاد برای تشکیل کمیسیون تاریخی مشترک دریافت نکردیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس جمهور آمریکا شامگاه شنبه (به وقت تهران) نسل کشی ارامنه در دوران حکومت عثمانی را برسمیت شناخت.

بایدن در بیانیه خود گفت: هر سال در این روز، ما کسانی که در نسل کشی ارامنه در دوران عثمانی کشته شدند را یادآوری می کنیم تا بار دیگر بر تعهد خود برای جلوگیری از چنین رویدادی تاکید کنیم.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه بیانیه خود نوشت که در 24 آوریل 1915، یک میلیون و پانصد هزار ارمنی توسط امپراطوری عثمانی قتل عام شدند.

بعضی کشورها در سال های گذشته، ادعا نموده اند که امپراطوری عثمانی در جنگ اول جهانی مرتکب کشتار ارامنه شده و از آن بعنوان نسل کشی یاد نموده اند. این در حالی است که ترکیه قویا هرگونه ادعای نسل کشی ارامنه را رد نموده و برسمیت شناختن این موضوع را خصمانه دانسته است.

ترکیه که یکی از متحدان اصلی آمریکا در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به شمار می آید، بارها به واشنگتن درباره برسمیت شناختن نسل کشی ارامنه هشدار داده و اعلام نموده که این حادثه بخشی از درگیری ها در جریان جنگ جهانی اول بوده است.

بایدن در بیانیه شب گذشته خود از لفظ نسل کشی برای این رویداد استفاده نموده است، عبارتی که رؤسای جمهور سابق آمریکا از آن استفاده ننموده بودند.

منبع: عصر ایران

به "اردوغان خطاب به آمریکا: اگر می خواهید نسل کشی را ببینید در آینه نگاه کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان خطاب به آمریکا: اگر می خواهید نسل کشی را ببینید در آینه نگاه کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید