ایران به دنبال پنجمین قهرمانی؛ مس در اندیشه تاریخ سازی

به گزارش وبلاگ بخار، به گزارش ایسنا، دهمین دوره مسابقات جام باشگاه های فوتسال آسیا از فردا (چهارشنبه) در تایلند شروع می گردد. ایران با چهار قهرمانی در این مسابقات پرافتخارترین کشور بوده و جالب اینکه تاکنون هیچ تیم ایرانی پیروز به کسب دو قهرمانی در این بازی ها نشده و فولاد ماهان اصفهان، گیتی پسند اصفهان، تاسیسات دریایی تهران و مس سونگون چهار تیم ایرانی هستند که هر کدام یک قهرمانی دارند.

ایران به دنبال پنجمین قهرمانی؛ مس در اندیشه تاریخ سازی

ژاپنی ها نیز با سه قهرمانی در این پیکارها پس از ایران قرار دارند و جالب اینکه ناگویا ژاپن در هر سه دوره قهرمان شده تا پرافتخارترین تیم باشگاهی این مسابقات باشد. دو دوره نیز تیم چونبوری تایلند جام قهرمانی را بالای سر برده و حالا در دهمین دوره مسابقات باید دید کدام تیم قهرمان بازی ها می گردد. در زیر مروری داریم بر تاریخچه این بازی ها با موضوع عملکرد تیم های ایران.

دوره اول- 2010؛ میزبان ایران

بازی های جام باشگاه های آسیا به صورت رسمی از سال 2010 استارت خورد و ایران و شهر اصفهان میزبانی اولین دوره این بازی ها را بر عهده گرفتند. تیم فولاد ماهان با در اختیار داشتن چندین مهره سرشناس و کلیدی، نماینده کشورمان در بازی ها بود که با حضور 9 تیم برگزار گردید. فولاد ماهان در مرحله گروهی نمایندگان قرقیزستان، ژاپن وازبکستان را شکست داد و در مرحله نیمه نهایی با نتیجه 5 بر 3 تای پورت تایلند را مغلوب کرد تا در بازی فینال حریف السد قطر گردد. بازی نهایی در سالن مملو از تماشاگر پیروزی اصفهان و در ملاقاتی نزدیک و دیدنی با فزونی 5 بر 2 فولاد ماهان به انتها رسید تا قهرمانی در اولین دوره این پیکارها به نماینده ایران برسد.

دوره دوم- 2011؛ میزبان قطر

دومین دوره جام باشگاه های آسیا با حضور 8 تیم در دوگروه برگزار گردید که تیم شهید منصوری قرچک نماینده ایران در این پیکارها بود. منصوری در بازی های مرحله گروهی با شکست دادن تیم های آردوس ازبکستان، الصداقت لبنان و جی اچ بانک تایلند به عنوان سرگروه راهی نیمه نهایی شد. این تیم در مرحله نیمه نهایی پیروز به شکست الریان قطر در ملاقاتی نزدیک و سخت با نتیجه 6 بر 5 شد تا در فینال حریف ناگویا اوشنز ژاپن گردد که با شکست 3 بر 2 در وقت های اضافه مقابل این تیم، جام قهرمانی به چشم بادامی ها رسید و نماینده ایران نایب قهرمان شد.

دوره سوم- 2012؛ میزبان کویت

سومین دوره جام باشگاه های آسیا در دو گروه چهار تیمی در کویت برگزار گردید. نماینده ایران در این دوره گیتی پسند اصفهان بود که عزم خود را برای برگرداندن عنوان قهرمانی آسیا به ایران جزم نموده بود. نماینده ایران در گروه اول این پیکارها با تیم های یرموک کویت، الریان قطر و تای سون نام ویتنام هم گروه بود که با پیروزی در هر سه ملاقات قاطعانه راهی نیمه نهایی شد. شاگردان علی افضل در نیمه نهایی به مصاف تیم ناگویا ژاپن رفته و با پیروزی 5 بر3 مقابل این تیم ضمن صعود به بازی فینال، انتقام شکست منصوری از این تیم در فینال دوره قبل را گرفتند. در نهایت نماینده ایران در بازی انتهای آردوس ازبکستان را 2 بر یک شکست داد و قهرمان شد.

دوره چهارم- 2013؛ میزبان ژاپن

چهارمین دوره جام باشگاه های آسیا به میزبانی ژاپن برگزار گردید و چشم بادامی ها در خانه دنبال رسیدن به قهرمانی بودند. تیم گیتی پسند نماینده ایران در این دوره بود که در گروه دوم با تیم های چونبوری تایلند، آردوس ازبکستان و السد قطر در یک گروه قرار داشت تا چهار فینالیست دوره های قبل هم گروه باشند. گیتی پسند در این گروه سخت ابتدا پیروز به شکست نزدیک السد قطر با نتیجه 3 بر 2 شد. نماینده ایران در بازی دوم خود 4 بر 3 از چونبوری تایلند باخت تا کارش برای صعود سخت گردد اما در بازی سوم که تکرار فینال دوره قبل بود حریف ازبکستانی خود را باز هم 2 بر یک شکست داد تا به عنوان تیم دوم راهی ملاقات نیمه نهایی گردد. در این مرحله نماینده ایران همچون دوره قبل ناگویا ژاپن را شکست داد تا میزبان در خانه خود ناکام باشد و گیتی پسند حریف چونبوری در بازی فینال گردد اما پس از تساوی در وقت های عادی و اضافه در ضربات پنالتی به تیم تایلندی باخت تا برای دومین بار تیم های ایران به نایب قهرمانی برسند.

دوره پنجم- 2014؛ میزبان چین

چینی ها که در فوتسال محلی از اعراب نداشته و ندارند برای این دروه میزبانی بازی ها را برعهده گرفته تا شاید جام قهرمانی به این کشور برود. دبیری تبریز در شرایطی که با وحید شمسایی قهرمان لیگ شده بود بدون او و با راهنمایی حسین شمس به چین رفت تا قهرمانی را به ایران برگرداند اما بیماری های عجیب چشمی که گریبان این تیم را گرفت تمرکز را از نماینده ایران گرفت تا برای اولین بار شاهد عدم حضور یک تیم ایرانی در فینال بازی ها باشیم. دبیری تبریز در گروه دوم این مسابقات با تیم های بانک بیروت لبنان، چونبوری تایلند و القادسیه کویت هم گروه بود. نماینده ایران در اولین بازی خود 5 بر یک بانک بیروت لبنان را شکست داد و در بازی دوم هم 7 بر 2 القادسیه کویت را در هم کوبید اما در مصاف سوم خود بازی صدرنشینی را به چونبوری تایلند با نتیجه 3 بریک باخت تا به عنوان تیم دوم راهی نیمه نهایی گردد. دبیری در بازی نیمه نهایی 6 بر2 مغلوب ناگویا ژاپن شد تا به بازی رده بندی برود. در بازی رده بندی دبیری 7 بر 6 شنژن چین را شکست داد و سوم شد. در بازی فینال نیز ناگویا از سد چونبوری تایلند گذشت و قهرمان شد.

دوره ششم- 2015؛ میزبان ایران

ایران و اصفهان این بار با حضور تاسیسات دریایی میزبانی دوره ششم جام باشگاه های آسیا شد. وحید شمسایی که در دوره اول بازی ها با فولاد ماهان قهرمان شده بود این بار در قامت مربی بازیکن به دنبال رسیدن به قهرمانی بود. برای اولین بار این مسابقات با حضور 12 تیم و در 4 گروه 3 تیمی برگزار گردید. تاسیسات دریایی در گروه اول این رقابت ها با تیم های القادسیه کویت و الخلیج امارات هم گروه بود که با دو پیروزی پرگل راهی یک چهارم نهایی شد. نماینده ایران در این مرحله ناگویای ژاپن را در ملاقاتی سخت و نزدیک 4 بر 3 شکست داد و به نیمه نهایی رسید. در این مرحله تاسیسات 7 بر 3 نفت الوسط عراق را از پیش رو برداشت تا در بازی فینال به مصاف القادسیه کویت برود و با پیروزی 5 بر 4 در این ملاقات قهرمان آسیا گردد.

دوره هفتم- 2016؛ میزبان تایلند

هفتمین دوره مسابقات به میزبانی تایلند برگزار گردید و بازهم تاسیسات دریایی با وحید شمسایی نماینده ایران بود. تاسیسات در مرحله گروهی با تیم های ای جی ام کی ازبکستان و المیادین لبنان هم گروه بود که با شکست هر دو تیم به عنوان صدرنشین به مرحله یک چهارم نهایی صعود کرد. این تیم در مرحله یک چهارم نهایی بار دیگر حریف ناگویا ژاپن شد و این بار نتوانست حریف خود را شکست داده و با قبول شکست مقابل این تیم در ضربات پنالتی در کمال ناباروی حذف شد تا برای اولین بار هیچ تیم ایرانی در جمع چهار تیم برتر آسیا نباشد. در ملاقات انتهای این رقابت ها ناگویای ژاپن، نفت الوسط عراق را در ضربات پنالتی شکست داد و قهرمان شد.

دوره هشتم- 2017؛ میزبان ویتنام

مسابقات در سال 2017 برای اولین بار با حضور 14 تیم برگزار گردید و تیم گیتی پسند برای سومین بار نماینده ایران در این پیکارها بود. تیم ایرانی در این دوره در گروه سه تیمی با تیم های اوزاکای ژاپن و شنژن چین هم گروه بود که در بازی اول خود 7 بر صفر نماینده چین را شکست داد و در ملاقات دوم با فزونی3 بر 2 مقابل تیم ژاپنی به عنوان صدرنشین راهی یک چهارم نهایی شد. در این مرحله نماینده ایران به مصاف بانک بیروت لبنان رفت و این تیم را با دو گل از پیش رو برداشت. در نیمه نهایی نیز گیتی پسند حریف الریان قطر شد که این بازی را با پیروزی 4 بر 2 به سود خود سرانجام داد تا حریف چونبوری در بازی فینال گردد. گیتی پسند که خاطره خوبی از بازی با تیم تایلندی نداشت بار دیگر مقابل این تیم زمین گیر شد و با شکست 3 بر 2 به نایب قهرمانی رضایت داد.

دوره نهم- 2018؛ میزبان اندونزی

اندونزی در شرایطی برای اولین بار میزبان بازی ها شد که تعداد تیم ها نیز به 16 تیم در 4 گروه 4 تیمی افزایش پیدا نموده بود. مس سونگون نماینده ایران در این پیکارها بود که در مرحله گروهی در گروه اول این پیکارها با شکست دادن سپر تاجیکستان، ای جی ام کی ازبکستان و بانک بیروت لبنان به عنوان صدرنشین راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. شاگردن حمید بی غم در این مرحله از سد ارم قرقیزستان گذشتند تا به نیمه نهایی صعود نمایند. در نیمه نهایی مس 3 بر 2 نفت الوسط عراق را شکست داد و فینالیست شد. در ملاقات نهایی نیز مسی ها با پیروزی 4 بر 2 مقابل تای سون نام ویتنام به ناکامی نمایندگان ایران در دو دوره قبلی انتها داده و جام قهرمانی را به ایران بیاورند.

منبع: انتخاب

به "ایران به دنبال پنجمین قهرمانی؛ مس در اندیشه تاریخ سازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران به دنبال پنجمین قهرمانی؛ مس در اندیشه تاریخ سازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید