در غذایتان شیر بریزید

به گزارش وبلاگ بخار، ما از جمله کشورهایی هستیم که مصرف شیر میان مردم کشورمان بسیار پایین است و استفاده از غذاهای حاوی شیر می تواند راه خوبی برای مصرف شیر بیشتر باشد؛ به خصوص در ماه مبارک رمضان که در کل، حذف وعده های غذایی موجب عدم تامین کافی مواد مغذی در طول روز می گردد.

در غذایتان شیر بریزید

در غذایتان شیر بریزید

نویسنده: دکتر نسرین امیدوار/ متخصص تغذیه و رژیم درمانی

ما از جمله کشورهایی هستیم که مصرف شیر میان مردم کشورمان بسیار پایین است و استفاده از غذاهای حاوی شیر می تواند راه خوبی برای مصرف شیر بیشتر باشد؛ به خصوص در ماه مبارک رمضان که در کل، حذف وعده های غذایی موجب عدم تامین کافی مواد مغذی در طول روز می گردد.

خوشبختانه ما غذاهای سنتی مثل شیر برنج، فرنی و حتی غذاهای جدیدتری مثل سوپ شیر و... را داریم که به آنها شیر اضافه می گردد و درواقع، مصرف آنها از جمله راه های غیرمستقیم مصرف این محصول لبنی به شمار میرود. خیلی ها تصور می نمایند شیری که به غذا افزوده می گردد و حرارت می بیند، دیگر خاصیت ندارد؛ در صورتی که سخت در اشتباه اند، زیرا شیر به کاررفته در این غذاها مانند شیر معمولی دارای ارزش غذایی تقریبا یکسانی است.

آنچه مهم است، رسیدن پروتئین و کلسیم لازم به بدن است که با خوردن این ماده غذایی ارزشمند تأمین خواهند شد. البته در اثر جوشیدن و حرارت تماشا طولانی مدت کمی از ویتامین های موجود کاهش می یابند و پروتئین شیر کمی دچار تغییر می گردد اما این تغییر خیلی چشم گیر نیست که بخواهیم نگران آن باشیم و شیر را برای تهیه انواع غذاها مورد استفاده قرار ندهیم. درواقع، پروتئین ها در اثر پخته شدن تنها کمی تغییر شکل می دهند. این همان اتفاقی است که در فرایند پاستوریزاسیون هم رخ می دهد اما به هر حال این تغییر چندان قابل ملاحظه نیست.

نباید فراموش کنید که استفاده از شیر در انواع غذاها عادت غذایی مناسبی تلقی می گردد و همان طور که می دانید، حتی اولین غذاهایی که برای تغذیه بچه ها به اسم غذای کمکی توصیه می گردد، فرنی و حریره بادام یا مخلوطی از آنها است که با شیر پخته و آماده مصرف می شوند. پس اگر عادت به خوردن شیر (البته به تنهایی) ندارید، بهتر است از غذاهایی بهره ببرید که یکی از اجزای تشکیل دهنده شان را شیر البته از نوع کم چرب تشکیل می دهد.

منبع: www.salamat.com

منبع: راسخون

به "در غذایتان شیر بریزید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در غذایتان شیر بریزید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید