دلایل افزایش مبتلایان به کرونا در آمریکا

به گزارش وبلاگ بخار، کارشناسان بهداشت عمومی هشدار می دهند که این ویروس همه گیر در آمریکا هنوز به اوج خود نرسیده است، اما عوامل زیادی در پشت سر ثبت این تعداد زیاد از ابتلای در این کشور وجود دارد.

دلایل افزایش مبتلایان به کرونا در آمریکا

بعداز رصد و شناسائی نخستین فرد مبتلا به ویروس کرونا در خاک آمریکا در اواخر ماه ژانویه(بهمن 98) تا امروز شنبه که آمار رسمی اعلام شده است، حدود 104 هزار آمریکایی به این ویروس مبتلا شده اند تا آمریکا در صدر کشورهای مبتلا به ویروس همه گیر دنیای کووید 19 قرار گیرد.

اما چرا و چگونه آمریکا امروز به این شرایط دچار شده است؟ درباره گسترش شیوع کرونا دراین کشور چه انتظاری می توان داشت؟

شروع معاینات پزشکی با تاخیر

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کارشناسان بهداشت عمومی هشدار می دهند که این ویروس همه گیر در آمریکا هنوز به اوج خود نرسیده است، اما عوامل زیادی در پشت سر ثبت این تعداد زیاد از ابتلای در این کشور وجود دارد.

در شروع بحران شیوع کرونا، برخلاف نظر مقامات بهداشتی، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا خطرهای این ویروس را دست کم گرفت و معتقد بود که شیوع محلی این ویروس امری حتمی نیست.

با ادامه فرایند ابتلای به کرونا و ابتدا در واشنگتن و کالیفرنیا (غرب آمریکا)، این کشور ناتوان از رصد اشخاصی که با افراد مبتلا به کرونا در تماس بودند، به صورتی موثر نتوانست در سطحی وسیع معاینات پزشکی را برای شناسائی مبتلایان به این ویروس انجام دهد.

دولت ترامپ در ابتدا بعضی محدودیت ها را که به ایالت های آمریکا اجازه گسترش معاینات پزشکی را می داد، وضع کرد و همین باعث شد تا فرایند مقابله با کرونا در این کشور با تاخیر صورت گیرد.

اولین معاینات و تست های پزشکی به دفتر مرکزی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آتلانتا ارسال شد.

این مراکز هم به نوبه خود معاینات و تست های نامعتبر را به ایالات برمی گرداند که این هم به افزایش تاخیر در مقابله با کرونا در آمریکا منجر شد.

دولت ترامپ خاتمه در 29 ماه فوریه که نخستین مرگ در آمریکا ناشی از ابتلای به کرونا و بعداز یک ماه از رصد اولین فرد مبتلای در این کشور محدودیت های ایالات را برداشت و بعداز آن بود که بخش خصوصی کوشش هایش برای مهار کرونا را شروع کرد.

گابور کیلن مدیر گروه فوریت های پزشکی دانشگاه جان هاپکینز گفت: باید می توانستیم به موقع افراد در تماس با مبتلایان به کرونا را شناسائی کنیم اما به طور ناگهانی با افزایش سریع مبتلایان روبرو شدیم و کوشش کردیم مناطقی را شیوع گسترده بود، قرنطینه کنیم.

مقامات آمریکایی در این مرحله کوشش می کردند از خود دفاع نمایند و در پاسخ به اعتراض ها می گفتند: نتایج مثبت آزمایشات و معایناتی را هم که کره جنوبی به عنوان یک کشور الگو در سطح استراتژی رصد جمعی مبتلایان انجام می داد گاهی اشتباه بود.

اما این به نظر گابور کیلن مهم نیست، او تاکید می نماید که چیزی که من به دانشجویان خود در کلاس های پزشکی می آموزم این است، هر چیزی بهتر از هیچ چیز نیست، و هر چه زمان زودتر باشد، نتیجه کار بسیار بهتر و موثرتر خواهد بود و خاتمه دشمن خوب بهتر است.

فقدان حرکت ملی

ایالت نیویورک به مرکزهمه گیری و شیوع کرونا در ایالات متحده تبدیل شده و آمار ابتلا و فوتی در آن بسرعت در حال افزایش است و در پی آن نیوجرسی، کالیفرنیا، واشنگتن، میشیگان و ایلینویز قرار دارند.

توماس تای استاد بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد هشدار داد، در ایالت هایی که تا به امروز شاهد گسترش شیوع ویروس کرونا نبوده اند، نباید شتاب نمایند و خود را بی احتیاج از عبرت ها بدانند.

وی گفت: ایالت های آمریکا یک یک مجموعه واحد نیستند، در آمریکا پنجاه ایالت با اقدامات مختلفی که توسط حاکمان و ادارات بهداشت عمومی محلی تصمیم گرفته می شوند، وجود دارد.

وی اضافه نمود: فکر می کنم آنچه ما در آمریکا احتیاج داریم کوشش ملی واقعی و هماهنگی است.

تا عصر روز آدینه بیش از 60درصد آمریکایی ها در قرنطینه قرار گرفته اند و معنای آن این است که حدود 30درصد از اصل جمعیت 330 میلیونی آمریکا تدابیر اتخاذ شده را رعایت نمی نمایند.

اکنون چه باید کرد؟

تا اینجا امیدوارنماینده است که نرخ مرگ و میر تایید شده براثر ابتلای به کرونا در آمریکا در مقایسه با اسپانیا و ایتالیا نسبتا کم است، اما آیا این فرایند ادامه خواهد یافت؟ این سوالی است که کارشناسان را به دو گروه تقسیم می نماید.

دیوید فیزمن کارشناس ویروس ها در دانشگاه تورنتو گفت: میزان کشتههای اعلام شده در آمریکا اطمینان بخش نیست.

وی اضافه نمود: تعداد کشته افزایش می یابد و دست یافتن به آمار واقعی زمان بر است.

فیزمن تاکید نمود: پیش بینی می کنم که ایالات متحده در آستانه یک فاجعه مطلق است.

همه در مورد یک نکته هم نظر و موافق هستند و آن این است که رعایت مستمر فاصله اجتماعی برای کاهش ابتلای به کرونا تدبیری ضروری است به این معنا که تعداد مبتلایان جدید کم و تا حدودی از فرسودگی بیمارستان ها در نیویورک جلوگیری می گردد.

برای جلوگیری از ادامه فرایند کاهش دوره بیماری همه گیر، یعنی کاهش سرعت و تعداد عفونت های جدید، اقدامات محرومیت اجتماعی ضروری است، تا حد امکان از فرسودگی بیمارستان ها، مانند نیویورک جلوگیری گردد.

به نظر گابور کیلن از دیدگاه علمی، این احتمال وجود دارد که به مرور زمان ویروس به شکل کمتری کشنده گردد و گرما و رطوبت ممکن است گسترش آن را کند نماید.

دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن انتظار دارد اگر فرایند کنونی ثبت مبتلایان ناشی از شیوع کرونا تا نیمه ماه آوریل ادامه یابد، تعداد کشته ها در آمریکا به 80 هزار تن برسد.

الگوی ارائه شده توسط این دانشکده نشان می دهد که کمترین کشته در آمریکا به 38 هزار تن و بیشترین کشته به بیش از 162 هزار تن خواهد رسید.،ایرنا

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین

به "دلایل افزایش مبتلایان به کرونا در آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل افزایش مبتلایان به کرونا در آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید