دمای خورشید مصنوعی از خورشید واقعی بالاتر رفت!

به گزارش وبلاگ بخار، برای نخستین بار دمای راکتور همجوشی فوق رسانای توکاماک (KSTAR) مؤسسه انرژی همجوشی کره جنوبی (KFE) به 7 برابر دمای هسته خورشید رسیده است.

دمای خورشید مصنوعی از خورشید واقعی بالاتر رفت!

به گزارش خبرگزاری وبلاگ بخار و براساس گزارش برنا، این دستاورد طی آزمایش ها بین دسامبر 2023 تا فوریه 2024 میلادی به دست آمده و رکورد جدیدی برای پروژه راکتور همجوشی است.

محققان KSTAR توانستند دمای راکتور را به مدت 48 ثانیه 100 میلیون درجه سانتیگراد حفظ کنند. این درحالی است که دمای هسته خورشید 15 میلیون درجه سانتیگراد است.

علاوه بر آن راکتور بیش از 100 ثانیه حالت H-mode را حفظ کرد. H-modeوضعیت پلاسمایی نرمال است.

همجوشی فرایندی است که شیوه تولید نور و گرما از ستارگان را تقلید می کند. این فرایند شامل ترکیب هیدروژن و دیگر عناصر سبک است و برای آزاد کردن نیروی فوق العاده ای به کار می رود که کارشناسان امیدوارند از آن برای تولید برق نامحدود و بدون کربن استفاده کنند. به گفته شورای ملی تحقیقات علم و فناوری کره جنوبی(NST) ایجاد این فناوری می تواند پلاسمایی با دما و چگالی بالا را در جایی که واکنش های همجوشی به طور موثر برای دوره های طولانی رخ می دهند، حفظ کند.

به گفته NST راز این دستاورد استفاده از منحرف کننده هایی(divertor) از جنس تنگستن است. این ابزارهای قطعاتی حیاتی هستند که در انتهای اتاقک خلا در دستگاه همجوشی مغناطیسی قرار دارند. منحرف کننده ها نقشی اساسی در دفع گازهای زائد و ناخالصی ها از راکتور را دارند وهمزمان بارهای حرارتی سطحی قابل توجهی را تحمل می کنند.

نقطه ذوب تنگستن از تمام فلزات بالاتر است و موفقیت تیم در حفظ حالتH-mode برای مدتی طولانی تر دلیل اصلی چنین دستاوردی است.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "دمای خورشید مصنوعی از خورشید واقعی بالاتر رفت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دمای خورشید مصنوعی از خورشید واقعی بالاتر رفت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید