سوداگران و بساز و بفروش ها معماری را از بین برده اند

به گزارش وبلاگ بخار، خبرگزاری مهر/ براساس سخنان وزیر میراث فرهنگی کشور، سوداگران و بساز و بفروش ها معماری را از بین برده اند.

سوداگران و بساز و بفروش ها معماری را از بین برده اند

عزت الله ضرغامی اضافه کرد: نظام مسائل وزارت میراث فرهنگی تعیین شده و یکبار آن را مرور کردیم. 18 مورد را در نظام مسائل تعیین کردیم که در سطح ملی است. در همایش تفویض اختیار 26 مورد از وظایف وزارتخانه را به منظور مبارزه با بروکراسی و اتلاف وقت این وظایف را به استان ها تفویض کردیم. معاونان میراث فرهنگی باید نسبت به این موارد آگاهی کامل داشته باشند و موضوعات را دائما رصد نموده و گزارش ارائه دهند.

وی ادامه داد: موضوع بعدی نظارت است که باید معاونان میراث فرهنگی به این موضوع توجه نمایند. تقاضا دارم هر معاون میراث فرهنگی استان یک پرونده ارزیابی درباره نظارت داشته باشد. اگر احساس کنیم براساس شاخص های خاصی تحت نظارت هستیم این موضوع موجب می گردد بتوانیم جوابگو باشیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: معاونان میراث فرهنگی وظیفه مهمی در معرفی، تدوین، تفسیر و تحریک تقاضا در میراث فرهنگی دارند. نگاهتان باید از ایستا به سمت پویایی برود و خروجی های خوبی برای آموزش های عمومی و فرهنگسازی داشته باشید.

وی با اشاره به اینکه معماری در کشور از بین رفته، اضافه کرد: سوداگران و بساز و بفروش ها معماری را از بین برده اند. معماری مسئله ملی است که باید اعلام خطر کنیم و هشدار دهیم.

ضرغامی ضمن اینکه رسانه ها را دارای نقش مؤثری در تحریک تقاضا در حوزه میراث فرهنگی دانست، عنوان نمود: کتابچه ای درباره معرفی جاذبه های گردشگری تهران چاپ کردیم که با استقبال وزرا و مردم روبرو شد. خود خواص از این گنجینه های تاریخی خبر ندارند. معرفی و تفسیر در حوزه میراث فرهنگی بر عهده معاونان میراث فرهنگی استانهاست.

وی ادامه داد: هر معاون میراث فرهنگی در استان باید کارشناس درجه یک تبیین و تفسیر باشد. توقع دارم کارشناسان برجسته تربیت کنید و در حوزه تفسیر نگاه محتوایی داشته باشید.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اهمیت رشد در حوزه تفسیر و با نگاه رسانه ای اضافه کرد: باید از ظرفیت رسانه های مختلف بخصوص فضای مجازی برای معرفی میراث فرهنگی استان استفاده و محتوای با کیفیت فراوری گردد.

ضرغامی بعلاوه بر استفاده از کارهای پژوهشی و تحقیقی در فراوری محتوا تاکید نمود و گفت: مردمی که وارد مجموعه ها می شوند باید با یک مکان با آبرو و دارای امکانات روبرو شوند. با طراحی های ساده و داشتن نگاه زیبایی شناسانه این امر امکان پذیر است.

وی معاونان میراث فرهنگی را نسبت به مجذوب کننده کردن محیط میراث فرهنگی مسئول دانست و اضافه کرد: از پشت میزها بلند شوید و به مراکز تحت مدیریت خود نظارت میدانی کنید. شما مسئولیت دارید و باید اشراف بالایی نسبت به مباحث میراثی داشته باشید.

تعامل با بخش گردشگری، برنامه ریزی برای جاذبه های تکمیلی، برگزاری نشست های تحقیقی و علمی، ایجاد مراکز تفریحی سالم که با ممنوعیت های میراث فرهنگی مغایرت نداشته باشد در راستای خانواده محوری از دیگر نکات مورد اشاره ضرغامی بود.

ضرغامی در خاتمه بر اهمیت روایتگری و نقش راهنمایان اشاره نمود و بر برنامه ریزی برای تقویت راهنمایان، بعلاوه استفاده از ظرفیت جوانان و نوجوانان داوطلب به عنوان راهنمایان مقدماتی در مراکز میراث فرهنگی تاکید نمود.

منبع: همگردی

به "سوداگران و بساز و بفروش ها معماری را از بین برده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوداگران و بساز و بفروش ها معماری را از بین برده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید