چهل چشمه، مقصدی برای طبیعت گردی ، گوشه هایی از بهشت کردستان زیبا را ببینید

به گزارش وبلاگ بخار، چهل چشمه، یکی از زیباترین مناطق بکر و طبیعی کردستان است که با طبیعت زیبا و بی نظیر خود همیشه مامن امنی برای دوستداران طبیعت بوده است. با نزدیک شدن به شروع سال جدید و تولد دوباره طبیعت، مردم شهرنشینی که از دود و دم شهرها به تنگ آمده اند دست به دامن طبیعت سرسبز بهاری شده تا بلکه بتواننداین دمی را در پناه طبیعت سرسبزی که خدا به بشر ارزانی داشته بیاسایند.

چهل چشمه، مقصدی برای طبیعت گردی ، گوشه هایی از بهشت کردستان زیبا را ببینید

این گزارش شما را با گوشه ای از بهشت برین طبیعت کردستان آشنا می کند که از زیبایی طبیعی و خدادادی بسیاری برخوردار است و با جان دریافت دوباره طبیعت، دوستداران زیادی را به سوی خود فرا می خواند.

چهل چشمه، یکی از زیباترین مناطق بکر و طبیعی کردستان است که با طبیعت زیبا و بی نظیر خود همیشه مامن امنی برای دوستداران طبیعت بوده است.

این طبیعت بکر و مجموعه کوه زیبای چهل چشمه در کردستان در مرز بین شهرستان دیواندره و سقز با حدود 20 قله با حداکثر ارتفاع 3000 متر واقع شده که برای رسیدن به آن باید پیاده جهتهای متعدد و طولانی را طی کرد و این جهت زیبا همیشه مورد توجه کوهنوردان واقع شده است.

به طور دقیق منطقه چهل چشمه از طرف شرق به شهرستان دیواندره، از طرف شمال شرق به روستای بست، از طرف شمال به جاده ماشین رو دیواندره-سقز، از طرف شمال غرب به روستای اسحاق آباد، از طرف غرب به روستای بسطام و جاده ماشین رو مریوان-سقز و از طرف جنوب غرب با فاصله زیادی به دریاچه معروف زریوار می رسد که با این وجود می توان گفت چهل چشمه حد فاصل شهرهای سنندج، مریوان، سقز و دیواندره است.

قله شاه نشین به عنوان یکی از بلندترین و مرتفع ترین قله های کوه چهل چشمه شناخته شده که به دلیل ارتفاع و سردسیری بودن آن در تمام طول سال پوشیده از برف است.

با قدم گذاشتن به طبیعت زیبا و افسونگر چهل چشمه تا چشم کار می کند زیبایی و سرسبزی بی نظیری است که لحظه به لحظه آرامش را به وجود آدمی تزریق می کند و برای لمس آنهمه زیبایی نیازی به بینایی بصری نیست کافی است چشمانتان را ببندید و گوش به آوای طبیعت بسپارید تا به عظمت و شکوه و زیبایی این طبیعت خدادادی پی ببرید.

وزش نسیم خنک بهاری، صدای پرندگان، صدای چشمه های جاری و ساری، آبشارهای روان و بوی گیاهان خوش بوی طبیعی همان چیزی است که روح را جلا داده و روح خسته آدمی را از هیاهو و جنجال شهر جانی دوباره می بخشد.

با نگاه کردن به هرگوشه این بهشت برین زیبایی بی حد و حصری نهفته که می توان به عظمت و بزرگی خدایی که این طبیعت زیبا را به آدمی ارزانی داشته پی برد.

یکی از زیبایی های منطقه چهل چشمه وجود رودخانه های زیبا و پر آبی است که خدا به این منطقه ارزانی داشته تا رهگذران با نشستن در کنار این رودخانه ها و چشمه های زیبا روح خود را سیقل داده و به آرامشی وصف ناپذیر دست یابند.

از رودخانه های موجود در چهل چشمه می توان به سیروان، خوڕخوڕە، قزل اوزن اشاره نمود که از جمله مهم ترین رودخانه های واقع در کوه چهل چشمه هستند.

چهل چشمه، علاوه بر زیبایی های ذکر شده معدن گیاهان دارویی و طبیعی ایران است که بیش از صد گونه گیاهی از جمله سولان یا گل پامچال، کاشمه، لووشه، پسل یا کول، سموور، ریواس، منی، سووره بنه، گونی، کنیوال، پیچک، برزا، سنوبر، قیتران، بنفشه، سالمه و... را در خود جای داده که یکی از منابع مهم گیاهان دارویی کشور است.

با گذر از جهت این طبیعت بکر و زیبا می توانید شاهد وجود حیواناتی از جمله خرس، روباه، گراز، گرگ، انواع مارها، خرگوش، کبک کوهی و ... بود که در بعضی موارد نیز می تواند مایه ترس رهگذرانی باشد که به این طبیعت زیبا و سرسبز کوه چهل چشمه روی می آورند.

چهل چشمه تنها یک کوه نیست بلکه مجموعه ای از کوه هایی با 20 قله می باشد که از جمله آن ها شاه نشین، دالاش، دوبرا، کوه سلطان ئه خزه ر توو، کوه باینچوب، کوه افراسیاب، کوه کانی میران، کوه مزگت و میرزا (مسجد و میرزا)، باشورتی و کوه کل کوژ هر کدام با ارتفاعی متفاوت را می توان نام برد.

چهل چشمه یکی از مناطق برف گیر و سردسیر کردستان است که در تمام طول سال پوشیده از برف است و حتی تا اواخر بهار نیز امکان ریزش برف و وقوع بهمن نیز در آن وجود دارد و بهترین زمان برای صعود اواخر فصل بهار و اوایل تابستان است و این زمانی است که طبیعت به طور کامل رخ می کند و با زیبایی های بی حد و حصر خود برای گردشگران و رهگذران دلبری می کند.

از روستاهای اطراف کوه چهل چشمه می توان به اسحاق آباد، بست، کا نعمت، سوله، نرگسله و درهوان اشاره نمود که برای فتح چهل چشمه بیشتر از جهتهای اسحاق آباد، بست و درهوان استفاده می گردد.

در بین این سه جهت، بیشتر گردشگران و کوهنوردان هوادار فتح کوه چهل چشمه به وسیله روستای بست هستند زیرا به دلیل وجود پناهگاهی در نزدیکی آن کوهنوردان می توانند بعد از طی کردن یک جهت طولانی در بین کوه و در و دشت دمی در آن بیاسایند و نوشیدنی داغی میل نموده و یا شب را در آن جا بمانند و از آسمان پاک و پر ستاره این منطقه زیبا لذت ببرند.

طبیعت زیبا و افسون گر چهل چشمه یکی از مناطق زیبای زاگرس به شمار می رود که با وجود زیبایی خیره کننده ای که دارد متاسفانه به دلیل دور دست بودن آن از دید گردشگران پنهان مانده و تعداد انگشت شماری از دوستداران طبیعت به ملاقات این طبیعت زیبا و سرسبز نائل آمده اند.

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که با فرارسیدن فصل بهار خود را به دامن طبیعت می سپارید سری به طبیعت بکر و زیبای چهل چشمه بزنید تا با گوشه ای از بهشت برین کردستان آشنا شوید.

منبع: ایسنا

منبع: چمدان

به "چهل چشمه، مقصدی برای طبیعت گردی ، گوشه هایی از بهشت کردستان زیبا را ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهل چشمه، مقصدی برای طبیعت گردی ، گوشه هایی از بهشت کردستان زیبا را ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید