آیا می ارزد عینک آفتابی گران بخریم؟

به گزارش وبلاگ بخار، وقتی کسی برای اولین بار تصمیم می گیرد عینک آفتابی بخرد از اختلاف قیمت عینک های آفتابی موجود در بازار حیرت می نماید.

آیا می ارزد عینک آفتابی گران بخریم؟

آیا عینک های آفتابی گران تر از چشم های ما بهتر محافظت می نمایند؟ رنگ شیشهٔ عینک چطور؟ آیا هرچه تیره تر باشد بهتر است؟ شیشه های عینک پلاریزه چیست و چرا اهمیت دارد؟

برای خرید عینک آفتابی چه نکاتی را رعایت کنیم؟

1. بهتر است سراغ عینک های آفتابی با بر چسب یو وی 400 برویم

نور معمولی را همه می توانیم ببینیم، اما نور ماورای بنفش یا فرا بنفش (یو وی نوعی پرتو الکترو مغناطیسی) را نمی توانیم ببینیم. پرتو فرا بنفش طول موج کوتاه تری دارد و در نتیجه دارای انرژی بیشتری است و به چشمان ما آسیب می زند.

جیمز ولفسان، استاد بینایی سنجی دانشگاه استون چنین شرح می دهد: وقتی عینک آفتابی می خریم، هدف کاهش میزان نور قابل مشاهده است که به چشم ما می رسد، اما عینک باید از چشمان ما در برابر پرتو فرا بنفش خورشید هم محافظت کند.

بسیاری از عینک های آفتابی برچسب یو وی 400 دارند یعنی می توانند از چشمان ما تا 400 نانو متر تابش پرتو فرا بنفش محافظت نمایند. جیمز می گوید: بیشتر عینک های استاندارد تا 380 نانو متر محافظت می نمایند و بر چسب 400 به معنای میزان محافظت بیش از آن است.

2. لایهٔ محافظ در برخی عینک های آفتابی داخل لنز و در برخی دیگر روی سطح لنز است

در برخی عینک های آفتابی لایهٔ ضد اشعهٔ فرابنفش در داخل لنز تعبیه شده است و در برخی دیگر به صورت پوششی بر سطح لنز قرار گرفته است که نور را باز می تاباند و منعکس می نماید. هرچند این خطر وجود دارد که اگر نور به پشت لنز برخورد کند پرتو فرا بنفش به چشم بازتابیده گردد. جیمز می گوید: برخی از انواع پوشش نو لنز ها طوری اشعه را جذب می نماید که دوباره منعکس نگردد و به چشم صدمه نزند.

3. عینک های آفتابی که اطراف چشم را می پوشانند محافظت بهتری دارند

جیمز می گوید: اگر به چگونگی تابش نور به چشم فکر کنید می بینید که فقط به طور مستقیم وارد چشم نمی گردد به همین خاطر برای مثال در عینک هایی با لنز کوچک میزان زیادی نور می تواند از اطراف عینک به چشم ما برسد به همین خاطر عینک هایی که اطراف چشم را می پوشانند از چشم بهتر حفاظت می نمایند به ویژه اگر کار شما در فضای باز و زیر آفتاب باشد.

4. همهٔ عینک های آفتابی برای استفاده در هنگام رانندگی مناسب نیستند

کاترین هوارد کارشناس بینایی سنجی، به نکتهٔ دیگری که در هنگام خرید عینک های باید به آن توجه کنیم اشاره می نماید. اینکه شیشهٔ عینک ها تا چه حد تیره هستند. لنز هایی با شماره صفر روشن ترین لنز و با شمارهٔ 4 تیره ترین لنز عینک های آفتابی است. درعینک های آفتابی با شمارهٔ 4 حدود ٪9 تا ٪4 از نور مرئی به چشم می رسد، در نتیجه این عینک ها از لحاظ قانونی برای رانندگی مناسب نیستند. عینک های آفتابی با شمارهٔ 3 بین ٪18 تا ٪9 اجازهٔ عبور نور مرئی را می دهد و برای رانندگی مناسب هستند، اما به شرطی که شیشه های خودرو دودی نباشد. کاترین شرح می دهد: با شیشه های تیره در خودرو باز نتیجه همان درجهٔ 4 تیرگی خواهد شد به همین خاطر باید شرایط را به طور اختصاصی سنجید.

5. عینک تیره تر به معنای محافظت بهتر نیست

گِرِگ و کاترین به یاری دستگاهی میزان نور مرئی و فرا بنفش که با عینک های گوناگون به چشم می رسد را سنجیدند و میزان گرفتند. برای مثال در عینک ری بن با شیشه های تیره و آینه ای حدود 10٪ از نور مرئی و صفر درصد از پرتو فرا بنفش به چشم می رسد و در عینک دیگری با لنز قهوه ای تیره میزان پرتو فرا بنفش صفر، اما حدود 35٪ از نور مرئی به چشم می رسد. تا زمانی که عینک محافظت خوبی در برابر پرتو فرا بنفش داشته باشد، تیرگی شیشه های عینک موضوعی سلیقه ای است و تیره تر بودن شیشهٔ عینک به معنای محافظت بهتر نیست.

6. لنز های پلاریزه از چشم ما محافظت بیشتری نمی نمایند

لنز های پلاریزه جلوی تابش های افقی را می گیرند. کاترین شرح می دهد: وقتی رانندگی می کنید و هوا بارانی است و انعکاس نور آفتاب از روی سطح جاده به چشم شما می تابد، نور شدیدی به چشم می رسد و شیشه های پلاریزه برای جلوگیری از چنین نوری طراحی شده اند.

لنز های پلاریزه در مشاهدهٔ صفحه نمایش تلفن همراه و کامپیوتر هم اشکال ایجاد می نمایند. کارشناس بینایی سنجی می گوید: اگر از چنین عینک هایی هنگام رانندگی استفاده می کنید بهتر است امتحان کنید که آیا صفحهٔ دستگاه راهیاب را می توانید ببینید. کاترین می گوید: پلاریزه بودن لنز نقشی در محافظت در برابر پرتو فرا بنفش ندارد. فقط یکی از انتخاب ها در میان عینک های آفتابی است.

7. برخی از عینک های آفتابی با اطلاعات مندرج بر آن ها مطابقت ندارند

برخی عینک های آفتابی مطابق استاندارد های مندرج بر آن ها نیستند.

گِرِگ و کاترین دو عینک مقرون به صرفه قیمت که هر دو برچسب یو وی 400 داشتند را آزمایش کردند. اولی به هیچ عنوان جلوی اشعهٔ فرا بنفش را نمی گرفت و دومی میزان یو وی آن 57 بود. این عینک ها بیش از نیمی از اشعهٔ فرا بنفش را از خود عبور می دهند.

کاترین دلیل نگرانی از چنین نتیجه ای را شرح می دهد: عینک با شیشه های تیره باعث می گردد نور کمتری به مردمک چشم برسد در نتیجه مردمک چشم بازتر می گردد و میزان بیشتری پرتو فرا بنفش به شبکیه و قرنیه چشم می رسد که برای چشم مضر است و به آن آسیب می زند. او توصیه می نماید برای اطمینان از اینکه عینک آفتابی مناسبی تهیه می کنید بهتر است با چشم پزشک مشورت کنید. آن ها در این زمینه توصیه هایی مسئولانه می نمایند.

8. عینک گران تر ممکن است با دوام تر باشد، اما به معنای محافظت بیشتر نیست

با پرداخت مبلغ بالاتر می توانید عینک های آفتابی با لنز های شیشه ای خریداری کنید. کاترین می گوید: لنز های شیشه ای دقیق تر و بهتر از لنز های پلاستیکی هستند و جیمز می گوید: شاید فکر کنید که قوی تر هم هستند و دوام بیشتری دارند. اما این لنز ها شاید بیشتر از عینک هایی با قیمت میانه از چشم ما محافظت ننمایند. همچون بیشتر محصولات، قیمت تضمین نمایندهٔ مطابقت کالا با استاندارد های ایمنی نیست. جیمز می گوید: عینک های بسیار گران قیمتی هستند که هیچ مطابق استاندارد نیستند و عینک های نه چندان گرانی که استاندارد های لازم را دارند.

شاید بیشتر اوقات مبلغ های هنگفت فقط برای مارک های معروف کالا است. جیمز می گوید: البته اگر دل تان بخواهد می توانید برای داشتن فلان مارک مشهور یک خروار پول بدهید.

منبع: فرارو

به "آیا می ارزد عینک آفتابی گران بخریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می ارزد عینک آفتابی گران بخریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید