انتشار شعرهای شاعر عراقی مقیم برزیل در ایران

به گزارش وبلاگ بخار، راهب انگور عنوان مجموعه دوزبانه نضال القاضی، شاعر عراقی مقیم برزیل است که با برگردان فارسی محمد حمادی در ایران انتشار یافته است.

انتشار شعرهای شاعر عراقی مقیم برزیل در ایران

در این مجموعه که توسط انتشارات آرادمان با مقدمه موسی بیدج انتشار یافته، برگردان فارسی شعرها در حدود 115 صفحه و اصل شعرها به همراه برگردان عربی مقدمه، در حدود 125 صفحه آمده است.

موسی بیدج در مقدمه کتاب گفته است: در تعداد زیادی از شعرهای این مجموعه، سورئالیسم با رمانس آمیزش می یابد و معناها در هاله ای از واقعیت و خیال آونگ می شوند. این یک ویژگی برای شعری است که واژه واقعیت برای آن کفایت نمی کند و به رؤیاها و خیال متوسل می شود... خواننده در بسیاری از جمله های مجموعه، شاعرانگی و قریحه ای آذین شده با خیال پردازی و گفتمانی با هستی به وسیله ادواتی ملموس حس می کند که موجب استمرار در خواندن همراه با لذت و تأمل را برایش پیش می آورد.

در ابتدای کتاب نیز در شناخت نامه شاعر آمده است:

خانم نضال القاضی، شاعر و نویسنده عراقی متولد سال 1964 است. او فعالیت ادبی خود را در اواسط دهه هشتاد با نوشتن در روزنامه های محلی و همچنین جراید کشورهای عربی آغاز کرد.

در سال 1999 اولین مجموعه داستانی خود را با عنوان مکانی آشنا برای من بعد از آنکه پیروز به کسب جایزه باشگاه های ادبی بانوان شارقه شد، به انتشارات المسار سپرد.

در سال 2001 نخستین دفتر شعر او با نام سپرده های آقای مطمئن از نشر المدی روانه بازار کتاب شد و در همان سال دومین مجموعه داستان او با عنوان گنجشک می مانم توسط نشر الحریه در بغداد انتشار یافت.

ترجمه مجموعه شعر قلب اقیانوس منجمد شمالی سروده شاعر و نویسنده کانادایی خانم کریتیل ایرلش، از زبان انگلیسی به عربی، از دیگر کارهای اوست که به صورت کامل در مجله الثقافه الاجنبیه چاپ شد.

در سال 2009 کار نوشتن رمان سیرت سایه را به پایان رساند و آن را در نشر المؤسسه العربیه للدراسات و النشر - لبنان چاپ کرد.

در سال 2013 دفتر شعری دیگر از او با عنوان بینالی، زوزه ها و بیسکویت منتشر شد که در انتشارات الشؤون الثقافیه - بغداد به چاپ رسید.

حال در سال 2018 نیز مجموعه شعر دوزبانه (فارسی - عربی) او با عنوان راهب انگور و با برگردان فارسی محمد حمادی توسط انتشارات آرادمان در تهران به چاپ رسیده است.

آرادمان پیش تر نیز مجموعه شعر شاعر لبنانی جوزف دعبول را با ترجمه حمادی و با عنوان با برگ هایی سرگرمم منتشر کرده بود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "انتشار شعرهای شاعر عراقی مقیم برزیل در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار شعرهای شاعر عراقی مقیم برزیل در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید