معرفی برترینهای ویژهبرنامه هفته پژوهش کانون

به گزارش وبلاگ بخار، برگزیدگان دوازدهمین ویژه برنامه هفته پژوهش کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان در پنج حوزه کتاب، رساله و سرانجام نامه، مقاله، اقدام پژوهی و پژوهش اعضا معرفی شدند.به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون، این ویژه برنامه با هدف توسعه فرهنگ و تقویت روحیه پژوهش، ارج نهادن به تلاش پژوهش گران و نیز معرفی و تجلیل از مربیان، کارشناسان پژوهش گر و اقدام پژوهان برگزیده مراکز فرهنگی هنری کانون و دیگر محققانی که فعالیت های کانون را موضوع تحقیق و پژوهش خود قرار داده اند، برگزار می شود.

معرفی برترینهای ویژهبرنامه هفته پژوهش کانون

rana moghise:

.

برگزیدگان دوازدهمین ویژه برنامه هفته پژوهش کانون پرورش به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ بخار، بر اساس این گزارش در دوازدهمین دوره ویژه برنامه های هفته پژوهش در کانون در مجموع 300 اثر پژوهشی در حوزه های مختلف به دبیرخانه این رویداد رسید که پس از بررسی و داوری از سوی افراد صاحب نظر هر بخش برترین ها معرفی شدند.

معرفی پژوهش های برتر در بخش کتاب

هیات داوران این بخش متشکل از علی خانجانی، حمیدنوایی لواسانی و اعظم بزرگی از میان 11 اثر رسیده به مرحله نهایی اثر عاطفه شریف، نسرین پورصالحی و لیا عرفانی با عنوان کتاب خانه های آموزشگاهی، راهنمای نظری و علمی از استان خراسان رضوی را به عنوان رتبه اول بخش کتاب معرفی کردند.

هم چنین پژوهش فاطمه رضایی و محمد رستمی پور با عنوان چگونگی استعدادپروری ورزشی بچه ها از سمنان دوم و اثر شیوا حسینی فولادی و سیدمحمد قلمکاریان با عنوان گردشگری مذهبی و توسعه پایدار فرهنگی از اصفهان به عنوان برگزیده سوم این بخش معرفی شد.

در بخش کتاب، داوران آثار را بر اساس معیار هایی از جمله میزان پایبندی پژوهش گر به اصول اخلاقی در تولید اثر پژوهشی، چگونگی عملکرد پژوهش گر در انتخاب موضوع، انتخاب ساختار محتوایی مناسب و تنظیم مطالب، برخورداری اثر از استدلال ها و تحلیل های علمی و منطقی، ارزش های ادبی و نگارشی، رعایت اصول درست نویسی و برخورداری از منابع و مآخذ کارآمد و معتبر، اعتبارسنجی و ارزیابی کردند.

هیات داوران این بخش در بیانیه ای ضمن قدردانی از تمامی نویسندگان، مترجمان و پژوهش گران، بر رعایت نکاتی مانند توجه به اهمیت آثار تالیفی روزآمد و کاربردی در تمام حوزه های اعلام شده فراخوان جشنواره به منظور کاربست اجتماعی و حل مساله مخاطب، توجه لازم به روش مندی پژوهش در شکل گیری محتوای آثار تالیفی و انتخاب آثار ترجمه، توجه ویژه به کمبود محتوای آموزشی در زمینه تقویت تفکر پژوهشی و حل مساله برای بچه ها و نوجوانان در قالب داستان و غیرداستان، توجه به نکات درست نویسی و استفاده از انشای مناسب در تولید اثر و توجه به کاربست پژوهش متناسب با فعالیت های کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان تاکید کرد.

معرفی برترین های بخش رساله و انتها نامه

هیات داوران بخش رساله و انتها نامه متشکل از فاطمه رنجبر، بهار ملک پورشهرکی و مینا ذاکرشهرک از میان 26 رساله و انتها نامه رسیده آثار برتر را معرفی کردند.

بر اساس این گزارش در این بخش جایزه اول به رساله دکتری مهناز جوکاری با عنوان بررسی فرآیند های گفتمانی شکل گیری سوژه در رمان نوجوان ایران از استان یزد تعلق گرفت.

هم چنین با رای داوران بخش رساله و انتها نامه اثر عاطفه اکبری از خراسان جنوبی، با عنوان های تاثیر اجرای طرح کانون، مدرسه کتاب خانه های کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان بر تغییر رویکرد های مطالعه دانش آموزان حایز دریافت جایزه رتبه دوم شد و انتها نامه های سمیه سرگزی از سیستان و بلوچستان و عباس کریمیان از قم به ترتیب با عنوان های اثربخشی بازی های بومی و محلی در بهبود انعطاف پذیری شناختی، هم جوشی شناختی و کاهش نشانه های اضطراب در نوجوانان و روش های تقویت خداباوری در بچه ها از طریق رسانه ملی مشترک به عنوان رتبه سوم معرفی شدند.

هیات داوران این بخش در بیانیه خود توجه به موضوع های کاربردی، خلاقانه و جدید با رویکرد پژوهشی، پیوند موضوع پژوهش با محور های تعیین شده در فراخوان، پیوند موضوع پژوهش با فعالیت های کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان، رعایت اصول و ضوابط روش علمی، رعایت اخلاق پژوهشی در استفاده درست از منابع و ارجاعات و نگارش روش مند و منسجم در تبیین پیشینه های پژوهش را به عنوان معیار های انتخاب عنوان کرده اند.

هیات داوران بخش رساله و انتها نامه ها هم چنین به پژوهش گران پیشنهاد کردند در فعالیت های پژوهشی خود به نکاتی از قبیل انتخاب موضوع های تازه، کاربردی و خلاقانه، رعایت اصول و ضوابط روش علمی، اخلاق پژوهشی و ارجاع دهی صحیح مطالب مورد استفاده، توجه به پژوهش های کیفی، تبیین جامعه آماری مناسب و دقت در روش مندی تجزیه و تحلیل داده ها و بحث و نتیجه گیری بیشتر توجه داشته باشند.

معرفی برگزیدگان بخش مقاله ها

هیات داوران بخش مقاله ها متشکل از فاطمه رنجبر، بهار ملک پورشهرکی و مینا ذاکرشهرک نیز ضمن قدردانی از تلاش پژوهش گران از مجموع 46 مقاله پژوهشی راه یافته به مرحله داوری اثر مریم عباسی از تهران با عنوان های تأثیر فناوری اطلاعاتی ارتباطی در بهبود عملکرد مدیریت آموزشی را به عنوان رتبه اول این بخش معرفی کردند.

هم چنین مقاله های اثر تمرینات یکپارچگی حسی حرکتی با رویکرد مربی محور و والد مورد علاقه بر حرکات درشت بچه ها مبتلا بر اوتیسم کار مشترک فاطمه رضایی، احمد نیک روان و راضیه شاکرمی از سمنان را به عنوان دوم و پژوهش بررسی اثر بخشی کارگاه های مجازی ادبی کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان استان سیستان و بلوچستان در سه ماهه نخست سال 1399 از زهرا پردل را حایز رتبه سوم اعلام شد.

هیات داوران بخش مقاله ها در بیانیه خود تازگی موضوع و کاربرد آن در پیوند با فعالیت های فرهنگی وادبی کانون، درج دقیق مطالب مورد استناد و پرهیز از دخل و تصرف در اصل اثر، پیوند موضوع با اهداف سازمانی و توجه به تحقیقات میدانی در راستای برخورداری از نگاهی دقیق تر به ساز و کار های موجود و راه های بهینه ساز را از معیار های مهم داوری این بخش اعلام کردند.

هم چنین این گروه به منظور ارتقا بخشیدن به فعالیت های پژوهشی و افزایش دانش سازمانی در مقاله پژوهشی، انتخاب موضوعات تازه و روش های پژوهشی نوین، تحلیل دقیق تر یافته های پژوهش و نوآوری در بحث و نتیجه گیری و کاربرد دقیق تر رسم الخط رایج و نیز رعایت موازین نثر آکادمیک در پژوهش ها را به پژوهش گران توصیه کردند.

برگزیدگان بخش اقدام پژوهی

هیات داوران بخش اقدام پژوهی مهناز عرب، شمسی نامی و فریبا فروزانفر از میان 25 اثر راه یافته به مرحله داوری اثر الهه حسنی با عنوان چگونه می توانم بددهنی و فحاشی اعضای نوجوان پسر مرکز ایوانکی را کاهش دهم؟ از استان سمنان را حایز رتبه نخست دانستند و اثر مهین وزیری با عنوان راه کار های تشویقی اعضای نوجوان پسر مرکز اندیشه به مطالعه کتاب های تاریخی از تهران و اثر مریم کریمی با عنوان چگونه می توانم میزان بازدید مدارس پسرانه از مرکز را افزایش دهم؟ از قم را به ترتیب به عنوان دوم و سوم معرفی کردند.

هیات داوران این بخش با اذعان به ارزش علمی تمامی آثار و اقدام ارزنده مربیان در حل مسایل حرفه ای و پیش برد اهداف فرهنگی و تربیتی مراکز کانون تشخیص درست مساله تحقیق، تبیین روشن و واضح مساله تحقیق، تجزیه و تحلیل مناسب، ارائه راه کار های مناسب عملیاتی و کاربردی و پیوند با فعالیت های فرهنگی و ادبی کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان را از معیار های داوری آثار این بخش عنوان کرده اند.

داوران این بخش هم چنین در بیانیه ای برای اثربخشی و ارتقای سطح کیفی آثار رعایت مراحل اقدام پژوهی در ارایه گزارش، توجه بیشتر به جمع آوری اطلاعات دقیق و اجتناب از نظر ها و تجربه های شخصی، ارایه راه کار ها بر اساس مطالعه و بررسی، پرهیز از انتخاب موضوع های تکراری و کلیشه ای و مشارکتی بودن پژوهش در عمل را پیشنهاد کرده اند.

برگزیدگان بخش پژوهش اعضای کانون

هیات داوران این بخش متشکل از پروانه کیانیان، جاوید سرایی و بهمن کاظمی از میان 54 اثر راه یافته به مرحله نهایی 4 اثر را بدون رتبه بندی به عنوان برگزیده معرفی کردند.

بر همین اساس داوران بخش پژوهش اعضای کانون پژوهش هایی با عنوان های برانکارد همراه معلولان، راه کار های افزایش فروش شیرینی سنتی دامغان، بررسی علل تشکیل حباب بر روی مایعات و پنیری با طعم گوجه فرنگی به ترتیب از سیدعلی رضا بهاءالدینی از قم، امید دربانیان از سمنان، فرزاد برزگری از یزد و پژوهش گروهی سیما فهیمی نیا، متینا رحمانی و مائده احمدیان اعضای کانون استان خراسان رضوی به عنوان آثار برگزیده این بخش معرفی کردند.

معیار های اصلی داوران در تخصیص امتیاز ها و انتخاب نفرات برگزیده بر اساس شاخصه هایی مانند درک درست از مفهوم پژوهش به عنوان یک فرایند پیوسته، هم خوانی موضوع پژوهش با دغدغه پژوهش گر، توجه به پرسش پژوهش و مناسبت آن با گروه سنی پژوهش گر، خلاقیت در انتخاب ایده اولیه و حفظ نگاه ایده مدار در طول فرآیند پژوهش و روشمندی در جریان پژوهش، نگارش، رعایت شیوه علمی و دقت در تبیین پیشینه بوده است.

هم چنین داوران این بخش توجه بیشتر به نکاتی از قبیل درک درست از پژوهش و نگاه پژوهشی به موضوع، نقش راهنمایی گری و تسهیل گری مربی، توجه به اخلاق پژوهشی، امانت داری و استفاده درست از منابع و دقت در ارجاع های درون متنی، تناسب پرسش های پژوهش با گروه سنی پژوهش گران و استقلال نظر با وجود راهنمایی مربیان و انسجام در تنظیم و رعایت شیوه نگارش متن علمی را به نوجوانان پیشنهاد می کنند.

در عین حال داوران بخش های مختلف دوازدهمین ویژه برنامه هفته پژوهش در بیانیه ای مشترک بیان داشته اند کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان در طول بیش از نیم قرن تجربه، مهم ترین قطب سازنده جریان های پیشرو فرهنگی و ادبیات برای بچه ها و نوجوانان ایران بوده و کوشیده است از یک سو در پیوندی دایم و بی واسطه با کودک و نوجوان باشد و از سویی دیگر، راه تولید کنندگان محصولات فرهنگی را هموار کند.

بر همین اساس پژوهش های علمی در این حوزه، می تواند مبنای این ارتباط دو سویه و تصحیح گر دایمی آن باشد. معیاری که میزان درستی یا خطای فعالیت های دیگر را آشکار می کند تا فرصت ارتقای آن ها از دست نرود و اداره کل آموزش و پژوهش کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان، حامی، مرجع و گنجینه تمام پژوهش های حوزه کودک و نوجوان در فضای دانشگاهی و تحقیقاتی ایران باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "معرفی برترینهای ویژهبرنامه هفته پژوهش کانون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی برترینهای ویژهبرنامه هفته پژوهش کانون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید