برگزاری آزمون اجتهاد خبرگان رهبری در قم

به گزارش وبلاگ بخار، آزمون اجتهاد از داوطلبان اولین انتخابات میاندوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از صبح امروز در قم شروع شد.

برگزاری آزمون اجتهاد خبرگان رهبری در قم

به گزارش وبلاگ بخار به نقل از شورای نگهبان، آزمون اجتهاد از داوطلبان اولین انتخابات میاندوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری با حضور داوطلبان از ساعت 7:30 صبح امروز (پنجشنبه، 28 آذر 1398) در محل مصلی قدس قم شروع شد و تا ساعت 16 ادامه دارد.

در زمان مهلت ثبت نام از داوطلبان اولین انتخابات میاندوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری که از تاریخ 15 آذر ماه سالجاری به مدت یک هفته (تا 21 آذر) ادامه داشت 303 نفر برای 5 حوزه انتخابیه استان های تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، فارس و قم که شامل 7 کرسی نمایندگی خبرگان است، ثبت نام کردند.

یکی از شرکت کنندگان در آزمون اجتهاد داوطلبان اولین انتخابات میاندوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری خانم است که از حوزه انتخابیه استان فارس ثبت نام نموده است.

بر پایه این گزارش 23 نفر از داوطلبان طبق تبصره (2) ماده (11) آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری و یا با توجه به دارا بودن سابقه نمایندگی مجلس خبرگان احتیاج به شرکت در این آزمون را نداشتند.

این آزمون با نظارت فقهای شورای نگهبان انجام می گردد و نتایج آن کاملاً محرمانه است که پذیرفته شدگان برای مصاحبه شفاهی دعوت می شوند و پس از قبولی در آزمون شفاهی، آنالیز صلاحیت های عمومی شان در شورای نگهبان انجام و نتیجه قطعی به شخص داوطلب اعلام می گردد.

بر اساس آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان، مرجع تشخیص دارا بودن شرایط داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری، فقهای شورای نگهبان است و این شرایط عبارتند از: اشتهار به دیانت و وثوق و شایستگی اخلاقی، اجتهاد در حدی که قدرت استنباط بعض مسائل فقهی را داشته باشد و بتواند ولی فقیه واجد شرایط رهبری را تشخیص دهد، بینش سیاسی، اجتماعی و آشنایی با مسائل روز، معتقد بودن به نظام جمهوری اسلامی ایران و نداشتن سوابق سوء سیاسی و اجتماعی.

انتخابات اولین میان دوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، روز آدینه 2 اسفند 1398 همزمان با یازهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در 5 استان برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برگزاری آزمون اجتهاد خبرگان رهبری در قم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری آزمون اجتهاد خبرگان رهبری در قم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید