تجارت ایران و اوراسیا به زودی آزاد می گردد

به گزارش وبلاگ بخار، سازمان توسعه تجارت بیان کرد که تا پیش از خاتمه سال میلادی جاری، تجارت میان ایران و اوراسیا آزاد خواهد شد.

تجارت ایران و اوراسیا به زودی آزاد می گردد

به گزارش وبلاگ بخار، معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در راستای تاکید دولت سیزدهم بر تسریع انعقاد موافقت نامه تجارت آزاد با منطقه اوراسیا و انجام مذاکرات فشرده، با وزیر اقتصاد اوراسیا در مسکو ملاقات و گفت وگو کرد.

علیرضا پیمان پاک با بیان اینکه در این ملاقات بر تسریع همه جانبه مذاکرات تاکید شد، گفت: با توجه به برگزاری فشرده مذاکرات حضوری قرار شد هر چه سریعتر فهرست اقلام، نهایی شده و کارگروه های مشترک برای تسریع در نهایی کردن فهرست اقلام تشکیل گردد.

پیمان پاک اضافه کرد: با توجه به اینکه دو طرف تاکید داشتند، قبل از انتها سال 2022 تجارت اوراسیا نهایی و به تصویب کشورهای عضو برسد، تا بتوانیم موافقت نامه تجارت آزاد را امضا کنیم، بعلاوه با توجه به ضرورت فعال سازی کریدور شمال جنوب، صحبت هایی در این بین صورت گرفت و مقرر شد کارگروه مشترکی بین اتحادیه اوراسیا و سازمان توسعه تجارت ایران به نمایندگی از ایران شکل گیرد تا ابعاد و زیرساخت های مورد احتیاج برای فعال کردن جدی کریدور شمال جنوب فراهم گردد و اقدامات لازم در این خصوص صورت بگیرد.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: با فعال سازی کریدور شمال جنوب تقریبا 30 درصد هزینه و زمان انتقال کالا از کشورهای اوراسیا به هند و کشورهای حاشیه خلیج فارس کاهش پیدا می نماید و بعلاوه زمینه سازی بسیار خوبی برای بهره گیری ایران از میلیاردها دلار در آمد حاصل از ترانزیت فراهم می گردد.

اتحادیه مالی اوراسیا، یک اتحادیه مالی میان دولتی شامل بلاروس، قزاقستان، روسیه، قرقیزستان و ارمنستان است.

این سازمان بعلاوه از پیگیری سیاست تهاتر کالا با کشورهای همسایه و این بار با موضوع پاکستان اطلاع داد.

در راستای مذاکرات وزیر صنعت، معدن و تجارت و پیگیری های سازمان توسعه تجارت ایران و براساس قانون و ضوابط تازه وزارت بازرگانی پاکستان، اکنون تبادل رسمی تجارت با ایران با بهره گیری از مکانیزم تهاتر امکان پذیر است.

با توجه به اهمیت استفاده از چارچوب تهاتر به عنوان ابزاری برای تقویت تجارت بین دو کشور، در جریان نهمین اجلاس کمیته مشترک تجاری ایران و پاکستان(JTC) که در آبانماه 1400 با میزبانی سازمان توسعه تجارت ایران در تهران برگزار گردید، دو کشور برای ایجاد زیرساخت های تجارت تهاتری توافق کردند. در چهارچوب سند یادداشت تفاهم اجلاس مذکور، روسای هیات های ایرانی و پاکستانی توافق کردند الزامات تهاتر بین دو کشور را تامین نمایند و تصویب تجارت تهاتری با ایران به وسیله پاکستان، در راستای توافقات مذکور اجرا شده است.

در آبانماه سال 1400 عبدالرزاق داوود، مشاور نخست وزیر پاکستان و هیات همراه برای برگزاری نهمین اجلاس مشترک تجاری به تهران سفر کردند و در ملاقات با هیات ایرانی و پس از مذاکرات کارشناسی، متن تفاهمنامه اجلاس فی مابین وزیر صنعت، معدن و تجارت و مشاور نخست وزیر پاکستان به امضا رسید. اکنون به منظور اجرای تهاتر، دو طرف بایستی چارچوب های عملیاتی را تبادل نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تجارت ایران و اوراسیا به زودی آزاد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجارت ایران و اوراسیا به زودی آزاد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید