تحویل اف-35 وعده ترامپ برای منصرف کردن اردوغان از عملیات در سوریه

به گزارش وبلاگ بخار، یک مقام وزارت خارجه آمریکا به واشنگتن پست گفت که رئیس جمهور این کشور در گفت وگوی اخیر با اردوغان ضمن ابراز نگرانی از حمله ترکیه به نمودهای سوریه، پیشنهاد از سرگیری فروش جنگنده های اف-35 را مطرح نموده است.

تحویل اف-35 وعده ترامپ برای منصرف کردن اردوغان از عملیات در سوریه

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ بخار، یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا به روزنامه واشنگتن پست گفت که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی روز یکشنبه با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ضمن مطرح کردن درخواست عدم حمله به شمال شرقی سوریه، پیشنهاد از سرگیری فروش جنگنده های اف-35 را ارائه داده است.

این مقام ارشد آمریکایی گفت که ترامپ بسته واقعاً خوبی را علاوه بر دیگر امتیازات و دیدار ریاست جمهوری ترکیه از آمریکا به اردوغان پیشنهاد داده است.

طبق این گزارش، رئیس جمهور ترکیه همچنان در صدد است تا در ماه نوامبر (ما آینده میلادی) با سفر به واشنگتن، در کاخ سفید حضور یابد.

بعد از آنکه اردوغان روز یکشنبه از حمله قریب الوقوع ارتش ترکیه به نمودهای شمال سوریه اطلاع داد، ترامپ ضمن اعلام عدم مشارکت واشنگتن در هرگونه اقدام نظامی در سوریه، نظامیان خود را از این منطقه خارج کرد که بعضی از تحلیلگران، این اقدام را چراغ سبز آمریکا برای شروع عملیات نظامی ترکیه در سوریه تلقی کردند.

وبگاه آمریکایی بیزنس اینسایدر در واکنش به پیشنهاد اخیر ترامپ به اردوغان نوشت که این پیشنهاد در تناقض با سیاست های پیشین آمریکا است که تأکید داشت ترکیه را به دلیل خرید سامانه های روسی اس-400 در پروژه اف-35 وارد نمی نماید.

کاخ سفید در ماه ژوئیه در بیانیه ای اظهار داشت: اف-35 با برنامه جمع آوری اطلاعاتی روسیه (اس-400) که برای پی بردن به قابلیت های پیشرفته مورد استفاده قرار خواهد گرفت، همخوانی ندارد.

این بیانیه اضافه نمود: ترکیه برای مدت 65 سال، یک شریک قدیمی و مورد اعتماد و همپیمان ناتو بوده است اما پذیرش اس-400، تعهدات تمامی همپیمانان ناتو در قبال یکدیگر در مورد دوری کردن از سامانه های روسی را تضعیف می نماید و تأثیرات زیان آوری بر قابلیت همکاری ترکیه با ائتلاف (ناتو) دارد.

با اینحال، ترکیه بدون توجه به تهدیدات آمریکا، محموله های اس-400 روسیه را دریافت کرد و قرار است به زودی اولین سامانه اس-400 را فعال کند.

ترکیه که بیش از 900 قطعه برای اف-35 فراوری نموده است، از این پروژه آمریکایی خارج شد و آنطور که ماریلین هیوسان مدیر شرکت لاکهید مارتین اعلام نموده، قرار است تا مارس 2020، فراوریکنندگان آمریکایی جایگزین آن شوند.

از طرف دیگر، آمریکا همچنین به دلیل اقدام ترکیه در خرید سامانه های اس-400، از پیشنهاد قرارداد 3.5 میلیارد دلاری سامانه موشکی پاتریوت به این کشور صرفنظر کرد.

مقامات ترکیه ضمن اعتراض به این اقدامات آمریکا اظهار داشتند که این اشتباهی است که زخم های خوب نشدنی برجای خواهد گذاشت.

با اینحال، علیرغم هشدارهای کنگره، ترامپ با ترکیه همدردی کرد و در مورد از سرگیری تحویل اف-35 به ترکیه علامت داد.

ترامپ در ماه ژوئیه در جمع وبلاگ بخار در این خصوص گفته بود: شرایط بسیار سختی است که آنها (ترکیه) در آن قرار گرفته اند و شرایط سختی است که ما در آمریکا در آن قرار گرفته ایم. ببینیم چه می گردد اما واقعاً منصفانه نیست به این دلیل که به واسطه این حقیقت که شما یک موشک روس خریدید، ما اجازه فروش میلیاردها دلار هواپیما به شما را نداریم. موقعیت منصفانه ای نیست.

علیرغم آنکه ظاهراً ترامپ پیشنهاد از سرگیری پروژه اف-35 را به اردوغان پیشنهاد داده است، روز گذشته، رئیس جمهور ترکیه از شروع عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه اطلاع داد.

وی اسم رمز این عملیات را چشمه صلح مطرح نمود و مدعی شد که مأموریت نیروهای مسلح ترکیه ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی است.

وزارت دفاع ترکیه نیز با صدور بیانیه ای بامداد پنجشنبه (18 مهرماه) مدعی شد 181 موضع را در شمال سوریه مورد حمله قرار داده است که آمار اولیه تلفات، از زخمی و کشته شدن 28 غیر نظامی حکایت دارد. (جزئیات بیشتر)

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "تحویل اف-35 وعده ترامپ برای منصرف کردن اردوغان از عملیات در سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحویل اف-35 وعده ترامپ برای منصرف کردن اردوغان از عملیات در سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید