روسیه: وضع احیای برجام در دو ماه آینده روشن می گردد

به گزارش وبلاگ بخار، تهران (پانا) - میخاییل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین در گفت وگویی تلویزیونی اعلام نمود: وضع احیای برجام در یک و نیم تا دو ماه آینده روشن می گردد.

روسیه: وضع احیای برجام در دو ماه آینده روشن می گردد

به گزارش ایرنا، اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین روز دوشنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی روسیه 24 گفت: امکان احیای برنامه جامع اقدام مشترک درباره برنامه هسته ای ایران در شکل اولیه آن در یک و نیم تا دو ماه آینده روشن خواهد شد.

وی با بیان اینکه شرایط پیرامون ایران روشن نیست، اضافه نمود: ما (کشورهای شرکت نماینده در برجام) در مرحله انتقالی قرار داریم و در یک و نیم تا دو ماه این مساله واضح خواهد شد که آیا می توان احیای برجام را شروع کرد یا اینکه معامله هسته ای تا انتها سال در وضع نیمه کامل باقی خواهد ماند.

توافق هسته ای که از تیرماه سال 1394 بعد از دو سال مذاکرات سخت حاصل شد، تا به امروز با فراز و فرودهایی همراه بوده است. تکلیف امریکا که از اردیبهشت 1397 تعیین شد و ترامپ با خروج از توافق، تحریم های گذشته رو از سرگرفت.

سه کشور اروپایی شامل آلمان، فرانسه و انگلیس نیز با وجود حمایت سیاسی از برجام، نتوانستند سازوکارهای مالی با ایران را اجرایی نمایند و در نتیجه حمایت آنها در سطح شعار باقی ماند.

در ارتباط با روسیه و چین اما شرایط متفاوت است و مسکو و پکن همیشه در عمل نشان داده اند که به توافق هسته ای پایبند مانده اند. نگاهی به اظهارات و اقدامات این دو عضو برجام برخلاف طرف غربی توافق، گویای این پایبندی است.

روسیه و چین مرداد ماه پارسال در صحن شورای امنیت در مقابل تیم ترامپ، حمایت عملی خود را از توافق به کاخ سفید مخابره کردند. وقتی شورای امنیت سازمان ملل برای رسیدگی به قطعنامه پیشنهادی آمریکا با هدف فعال سازی مکانیسم ماشه و نیز تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران تشکیل جلسه داد، کوشش کاخ سفید با شکست روبرو شد. 11 نماینده حاضر در نشست به قطعنامه رای موافق ندادند و به رای ممتنع بسنده کردند اما همان طور که انتظار می رفت نمایندگان چین و روسیه با آن را مخالفت کردند؛ مخالفتی که افزون بر اهمیت برجام برای این دو عضو توافق، از نگاه بعضی تحلیلگران بی ارتباط با فشارهای کاخ سفید بر پکن و مسکو در دولت ترامپ نبود.

همچنین چین و روسیه از نخستین کشورهایی بودند که بعد از اجرایی شدن برطرف تحریم های تسلیحاتی بر پایه قطعنامه 2231، این حق ایران را به رسمیت شناختند. آنها در دولت بایدن نیز کوشش خود را برای بازگشت امریکا به توافق و لغو تحریم هایی که ترامپ در قالب کارزار فشار حداکثری علیه تهران اعمال کرد، به کار گرفته اند.

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین به تازگی برای همکاری با شرکت نمایندگان در برجام به منظور احیای این توافق اعلام آمادگی کرد.

میخائیل اولیانوف نماینده این کشور خطاب به دفتر نمایندگی آمریکا در وین در توئیتی نوشت: شرکای آمریکایی خوش آمدید، روسیه برای همکاری با همه شرکت نمایندگان برجام برای احیای هرچه سریعتر توافقنامه هسته ای آمادگی دارد.

این توئیت در واکنش به توئیت دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در وین نوشته شد که در آن گفته شده بود ایالات متحده آمریکا در هماهنگی نزدیک با شرکا و متحدان خود آماده از سرگیری کوشش های دیپلماتیک سازنده برای دستیابی به بازگشت متقابل به اجرای برجام است که دستاورد کلیدی دیپلماسی چندجانبه محسوب می گردد.

از طرفی چند روز پیش شاهد تاکید سرگئی ریابکوف معاون سیاسی وزیر امور خارجه روسیه بودیم که تاکید نمود آنها باید در راستا برداشتن تحریم ها پیش بروند. در شرایط کنونی به یک نیروی محرک [برای تغییر اوضاع] احتیاج است. اما آنچه تا به امروز تنها شاهد گسترش تحریم ها علیه ایران بوده ایم. بنابراین ایران نیز سیاست کاهش تدریجی پایبندی به تعهدات داوطلبانه خود ذیل برجام را در پیش گرفته و فعالیت های هسته ای خود را افزایش داده است.

همچنین ریابکوف توضیح داد من بار دیگر به شما می گویم که یک حرکت مثبت از سوی آمریکا در این شرایط بسیار مهم است. ولی ما از طرف ایرانی نیز می خواهیم که خویشتن داری کند و دنبال ایجاد تنش نباشد.

برداشتن گام نخست در برجام، موضوعی پربحث در هفته های اخیر بوده و مقامات کاخ کرملین نیز همانند تهران بر ضرورت برداشتن این گام از سوی کاخ سفید و بایدن تاکید دارند؛ کشوری که به صورت یکجانبه به توافق و تعهد خود پشت کرد و اکنون بر مطالبه ای گزاف در این زمینه دارد و خواهان بازگشت کامل تهران به توافق است.

چین نیز به عنوان عضوی از برجام و نیز یک عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد در این مدت مواضعی تا حدی مشابه روسیه داشته است. پکن ضمن حفظ روابط محبت آمیز و روابط نزدیک مالی با تهران به توافق هسته ای هم متعهد مانده است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "روسیه: وضع احیای برجام در دو ماه آینده روشن می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: وضع احیای برجام در دو ماه آینده روشن می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید