سبزی آش رشته چیست؟

به گزارش وبلاگ بخار، آش رشته یکی از محبوب ترین غذاهای ایرانی است که با ترکیبی از رشته آش، حبوبات و البته سبزی های متنوع تهیه می شود. از جمله عناصر مهم و بی نظیر این آش، سبزی های مختلفی هستند که نه تنها به طعم آن تنوع می بخشند، بلکه ارزش غذایی آن را افزایش می دهند. اما آشنایی با این که سبزی آش رشته چیست و نسبت سبزی به سایر مواد آش باید چقدر باشد در طرز تهیه آش رشته مجلسی و ساده بسیار مهم است بنابراین در ادامه سبزی های آش رشته را بررسی می کنیم.

سبزی آش رشته چیست؟

سبزی های آش رشته چیست ؟

آش رشته بدون سبزی کامل نیست و سبزی این غذاست که نقش مهمی در طعم، حتی ظاهر و البته ارزش غذایی این غذا دارد. سبزی آش رشته شامل سبزی های مختلفی است که باید به دقت و به اندازه درست با توجه به اندازه کل مواد آش رشته تهیه و آماده شود.

اما سبزی های اصلی آش رشته بخصوص آش رشته تهرانی شامل گشنیز، اسفناج، شوید، تره و جعفری است که در شهرهای مختلف با توجه به فرهنگ مردم و ذائقه شان گاهی سبزی های دیگر هم اضافه می شود یا از این موارد چیزی کم می شود. مثلا در برخی جاها از برگ چغندر به جای اسفناج استفاده می شود یا مثلا در برخی شهرها از سبزی های خودرو و محلی آن منطقه هم برای تهیه آش رشته استفاده می شود. حتی در آش رشته شمالی و مازندرانی از ریحان وحشی و سوسنبر که دو سبزی معطر آن منطقه هستند برای خوش طعم شدن آش استفاده می کنند.

گاهی هم عده ای از سیر سبز در کنار دیگر سبزیجات آشی استفاده می کنند که طعم خوبی به آش می دهد.

یکی دیگر از سبزی ها آش رشته که برای تزیین و کمی طعم دادن به آش از آن استفاده می کنند، هم نعناع است. که البته معمولا به شکل خشک شده استفاده می شود. اما در کل خاطرتان باشد که بهترین ترکیب سبزی آش رشته کاملا به ذائقه شما بستگی دارد.

اندازه و نسبت سبزی های آش رشته چیست ؟

اندازه و نسبت سبزی های آش رشته بسته به اندازه افرادی دارد که قرار است آش رشته را برای آن ها تهیه کنید. اما در کل برای تهیه آش رشته برای 10 نفر اندازه سبزی آش رشته باید حدود یک کیلو در نظر گرفته شود و نسبت آن ها هم بهتر است برابر باشد یعنی اگر یک کیلو سبزی باید بگیرید باید از همه سبزیجات اصلی 200 گرم داشته باشید. البته برخی معتقدند که اگر حجم اسفناج و تره بیشتر باشد لعاب آش بیشتر می شود و آش خوشمزه تر خواهد بود.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید اگر به سبزی های آش رشته دسترسی نداشته باشید هم می توانید آش رشته را فقط با اسفناج هم درست کنید. یا حتی سبزیجات خشک شده را برای تهیه آش رشته استفاده کنید. طرز تهیه آش رشته با سبزیجات خشک را هم می توانید در کتاب کاله مرور کنید.

نسبت سبزی آش رشته به سایر مواد چیست ؟

نسبت دقیق سبزی آش رشته بسته به شخص و منطقه فرق دارد اما در کل گفته می شود برای این که آشتان خوشمزه باشد خوب است اندازه سبزی دوبرابر حبوبات در نظر گرفته شود و نسبت به رشته هم بیشتر باشد. اما باز هم دقت داشته باشید که بسته به علاقه و ذائقه خود می توانید نسبت دلخواهی برای نسبت های مواد اولیه آش رشته در نظر بگیرید.

نکات مهم برای سبزی آش

برای تهیه آش رشته خوشمزه حتما به نکات مهم از انتخاب سبزی گرفته تا ریز کردن و پخت آن باید توجه کنید.

اندازه مناسب خرد کردن سبزی آش

یکی از نکات مهم برای تهیه سبزی آش رشته این است که این سبزی را نباید خیلی درشت خرد کرد. عده ای فکر می کنند سبزی آش را باید از سبزی های خورشتی درشت تر خرد کرد در حالی که این کار اشتباه است چون باعث می شود آش ظاهر زیبایی نداشته باشد.

حفظ رنگ سبزی آش رشته

نکته مهم دیگری که برای سبزی آش باید به آن دقت داشته باشید این است که بعد از اضافه کردن سبزی به آش نباید در قابلمه را ببندید چون در این صورت رنگ سبزی تیره می شود و این کار باعث می شود آشتان خوش رنگ نباشد.

زمان اضافه کردن سبزی آش رشته درست بعد از پخت حبوبات است. فقط نکته مهم این است که حتما حبوبات را نمک بپزید تا وقتی سبزیجات آش را اضافه کردید رنگ سبزی از بین نرود و رنگش را حفظ کند.

سبزی خشک یا تازه

بهتر است تا حد امکان از سبزی تازه برای تهیه آش رشته استفاده کنید چون سبزی تازه طعم و عطری بهتری به هر غذا بخصوص آش رشته می دهد اما اگر امکان تهیه سبزی تازه ندارید هم می توانید از سبزی آش خشک و هم سبزی فریزری استفاده کنید. فقط خوب است بدانید که برای تهیه آش رشته با سبزی خشک باید حتما قبل از اضافه کردن سبزی به حبوبات آن را در آب بخیسانید.

منبع: کتاب کاله

به "سبزی آش رشته چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبزی آش رشته چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید