عوارض جبران ناپذیر کاهش وزن سریع

به گزارش وبلاگ بخار، مشاور رئیس انجمن تغذیه ایران گفت: انواع مختلف رژیم لاغری که برای کاهش وزن توصیه می شوند در برخی از موارد مسائل بیمار را افزایش می دهند.

عوارض جبران ناپذیر کاهش وزن سریع

برلیانت بزرگمهر، مشاور رئیس انجمن تغذیه ایران، در گفت وگو با خبرنگار اظهار کرد: بیشتر مردم در مورد کالری موادغذایی اشتباه می کنند. تصور عمومی این است که یک رژیم غذایی سالم از غذاهای کم کالری تشکیل می شود و غذاهای پرکالری الزاما ناسالم هستند.

او افزود: رژیم غذایی یعنی داشتن یک برنامه غذایی مناسب؛ حالا این می تواند مربوط به رژیم لاغری و چاقی باشد و یا رژیمی که برای کنترل بیماری هایی مانند کلیوی و قلبی عروقی است.

بزرگمهر بیان نمود: خیلی از افراد تصور می کنند که هنگام دریافت رژیم لاغری باید فورا لاغر شوند. رژیم هایی که خیلی سریع لاغر می کنند، معمولا کم کالری هستند. این نوع رژیم ها حاوی مواد مغذی و ضروری برای بدن نیستند، بنابراین شخص بعد از مدتی دچار سو تغذیه و عوارض ناشی از آن می شود که یکی از مهم ترین های آن احساس ضعف، خستگی، بی حالی و ریزش مو است.

او گفت: مشکل دیگر این است که این نوع رژیم ها قابل تحمل نیستند، یعنی شخص نمی تواند مدت طولانی آن را ادامه دهد بنابراین پس از مدتی مقادیر غیرمعمولی از برخی از غذاها را مصرف می کند؛ در نتیجه وزن فرد بالا می رود و مجدد به دریافت رژیم غذایی سخت، اقدام می کند و این حلقه معیوب دوباره تکرار می شود .

بزرگمهر بیان نمود: مشکل دیگر اینکه بدن افراد عادت می کند به متابولیسم پایین، یعنی حتی اگر غذای معمولی هم مصرف کنند، چاق می شوند. بنابراین این افراد سریع تر از آن که وزنشان پایین آید، دو مرتبه بالا می رود و این باعث افسردگی فرد خواهد شد.

او گفت: توصیه می شود در رژیم لاغری از پذیرش راهکارهایی که افراد فاقد صلاحیت پزشکی برای کاهش وزن یا کاهش اشتها ارائه می دهند، خودداری کنید زیرا بیشتر این اطلاعات غیرعلمی است و سلامتیتان را به خطر می اندازد.

بزرگمهر شرح داد: یکی رژیم های خیلی کم کالری فاقد مواد مغذی و ضروری برای بدن، رژیم تک خوری است. برای مثال افراد چند روز صرفا از یک ماده غذایی استفاده می کنند که اصلا صحیح نیست زیرا تنوع در برنامه غذایی، بخصوص رژیم های لاغری خیلی مهم است. رژیم های لاغری نادرست باعث شل شدن پوست و عضله می شود، چون مواد مغذی ضروری برای استحکام و سلامت پوست و عضله به بدن نمی رسد و پیری زودرس ایجاد می کند، علاوه بر این اختلالات روحی و عصبی فراوان هم در بر دارد.

او بیان نمود: متاسفانه برخی از افراد از دارو های ضد اشتها یا دارو هایی که چربی را از بدن دفع می کند، استفاده می کنند. این دارو ها بیشترا هورمونی هستند و استفاده خودسرانه آنها بسیار زیان آور است. اگرچه چربی برای بدن لازم است اما نوع چربی و میزان مصرف آن، مهمتر است. برخی از ویتامین ها و مواد مغذی در چربی ها محلول هستند؛ بنابراین وقتی چربی از بدن دفع شود، مواد مغذی و ویتامین های محلول در آن هم از بدن دفع می شوند.

بزرگمهر شرح داد: روش نادرست دیگر این است که برخی افراد تنها یک وعده غذا در روز مصرف می کنند، یعنی تعداد وعده ها را کاهش می دهند. این فرایند هم باعث می شود که فرد دچار پرخوری و در نهایت چاقی مزمن شود.

او گفت: تغذیه صحیح نقش بسزایی در حفظ سلامت انسان، پیشگیری از انواع بیماری ها، شادابی و نشاط افراد دارد. با رژیم های لاغری نادرست، دچار پیری زودرس خواهیم شد؛ پس بهتر است خودمان را دستخوش خطرات ناشی از رژیم های لاغری نامناسب که افراد فاقد صلاحیت تغذیه ای توصیه می کنند، قرار ندهیم.

  • توصیه های تغذیه ای برای بچه ها بهبودیافته از کرونا
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "عوارض جبران ناپذیر کاهش وزن سریع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض جبران ناپذیر کاهش وزن سریع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید