مادر سرماخورده، شیر بدهد یا نه؟

به گزارش وبلاگ بخار، با سرد شدن هوا، احتمال ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا وجود دارد. خیلی از مادرها نمی دانند در این شرایط شیردهی شان به ضرر بچه است یا به نفع او. وقتی مادری تب و سرماخوردگی دارد، بدنش سریعا آنتی بادی های مخصوصی می سازد که به شیرخوارش ایمنی می دهد.

مادر سرماخورده، شیر بدهد یا نه؟

مادر سرماخورده، شیر بدهد یا نه؟

نویسنده:دکتر محمداسماعیل مطلق

با سرد شدن هوا، احتمال ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا وجود دارد. خیلی از مادرها نمی دانند در این شرایط شیردهی شان به ضرر بچه است یا به نفع او. وقتی مادری تب و سرماخوردگی دارد، بدنش سریعا آنتی بادی های مخصوصی می سازد که به شیرخوارش ایمنی می دهد.

زمانی که مادر احساس بیماری می نماید، شیرخوارش هم در معرض بیماری است ولی با ادامه شیردهی، دریافت آنتی بادی ها به وسیله شیرمادر موجب می گردد که او یا بیمار نگردد یا اگر هم بیمار گردد بیماری او بسیار خفیف باشد.

بسیاری از مادران راحت تر هستند که استراحت نمایند و انرژی خود را ذخیره نمایند و کودک را که در کنارشان خوابیده است شیر بدهند. برای مادری که به تنهایی از بچه ای نگهداری می نماید، تغذیه با شیرمادر راحت تر است. او مجبور نیست برای تهیه شیرخشک بیرون برود و از رختخواب خارج گردد و شیشه شیر را بشوید و شیر درست کند. تب، مایعات بدن را کاهش و شانس یبوست و کم آبی را افزایش می دهد بنابراین ماردی که دچار تب و سرماخوردگی است به مایعات بیشتری احتیاج دارد. از طرف دیگر مادر می تواند با رعایت بهداشت مناسب، احتمال بیمار شدن کودک را کاهش دهد.بیماری معمولا به وسیله تماس پوستی و ترشحات بینی منتقل می گردد، نه به وسیله شیر. بنابراین شستن مرتب دست ها انتقال به وسیله پوست را کم می نماید. محدود کردن تماس های صورت به صورت هم به مادر یاری می نماید تا از تنفس قطرات آلوده ناشی از تنفس مادر به وسیله بچه جلوگیری گردد. در مواردی که بیماری مادر بسیار مسری و جدی است هر وقت که مادر بچه را در آغوش می گیرد می تواند با استفاده از یک ماسک مانع انتقال بیماری به وسیله تنفس، بینی و دهان خود به کودک گردد. شیردهی حین بیماری و شرایط سخت، مادر را از نظر روحی حمایت می نماید زیرا زمانی که مادر برخلاف تمایل اش نمی تواند زیاد به کودکش برسد و از او مراقبت کند شیر دادن یک راه بسیار خوب برقراری ارتباط است. مسمومیت غذایی بعد از سرماخوردگی از موارد شایعی است که شاید یک مادر شیرده آن را تجربه کند.در تمام مدتی که مادر علایم گوارشی ناشی از مسمومیت غذایی را دارد شیردهی بدون وقفه می تواند ادامه یابد. وقتی مادر غذایی می خورد که به توکسین یا باکتری خاصی آلوده است، ممکن است مسمومیت غذایی پیدا کند که علایم آن به صورت استفراغ، کرامپ های شکمی و اسهال است. در این صورت این عوامل در روده او هستند ولی به شیر انتقال پیدا نمی نمایند. در موارد متعددی، این شرایط موقتی است و طی چند روز از بین می رود و مسائل دیگری به وجود نمی آید و خطری هم برای شیرخوار ندارند، فقط مادران برای جلوگیری از کم آبی بدن باید از مایعات فراوان استفاده نمایند. در موارد نادری مسمومیت غذایی سیستمیک می گردد یعنی باکتری ها به جریان خون و شیر انتقال پیدا می نمایند. مادر به شدت مریض است، اگر کشت خون عفونت سیستمیک را نشان بدهد، آنتی بیوتیک آغاز و شیردهی به طور موقت تا منفی شدن کشت ها قطع می گردد. در این شرایط جهت جلوگیری از احتقان پستان، باید شیر را دوشید و دور ریخت.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون

به "مادر سرماخورده، شیر بدهد یا نه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مادر سرماخورده، شیر بدهد یا نه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید