ادعای فایننشال تایمز:مذاکرات پنهانی ایران و عربستان در بغداد آغاز شده است

به گزارش وبلاگ بخار، خبرگزاری خبرنگاران-روزنامه فایننشال تایمز به نقل از سه مقام آگاه گزارش داد که مقام های ارشد عربستان سعودی و ایران چهار سال پس از قطع روابط دیپلماتیک، مذاکره ای را برای ترمیم روابط دو جانبه انجام داده اند.

ادعای فایننشال تایمز:مذاکرات پنهانی ایران و عربستان در بغداد آغاز شده است

به گزارش خبرگزاری وبلاگ بخار،به گفته یکی از منابع رسمی، محور اصلی این مذاکره نتیجه بخش که در 9 آوریل گذشته در بغداد برگزار شده، حملات شبه نظامیان حوثی همسو با ایران به مواضع عربستان بوده است. بر پایه این گزارش، هیئت سعودی توسط خالد بن علی الحمیدان ، رئیس سازمان اطلاعات عمومی عربستان ریاست هیات سعودی را بر عهده داشته و مطابف توافق حاصل شده، نشست دیگری نیز میان دو طرف طی هفته آینده برگزار خواهد شد.

روزنامه فایننشال تایمز اشاره کرده که با وجود تکذیب برگزاری این مذاکره توسط یک مقام ارشد سعودی و سکوت مقام های رسمی دولت های عراق و ایران، یک مقام ارشد عراقی و یک دیپلمات خارجی نیز برگزاری این مذاکره را تایید کرده اند.

این مقام عراقی مدعی شد که که بغداد کانال های ارتباطی بین ایران و مصر و ایران و اردن را برقرار کرده و مصطفی کاظمی، نخست وزیر این کشور علاقمند به ایفای نقش فعال در بدل کردن عراق به پل ارتباطی قدرت های منطقه است.

این مذاکره می تواند نخستین گفتگوی دیپلماتیک دو کشور از سال 2016 تا کنون باشد؛ مذاکره ای که همزمان با نشست کمیسیون مشترک برجام در وین و آغاز تلاش های دیپلماتیک دولت جو بایدن برای بازگشت به برجام برگزار شده است. عربستان سعودی مشتاق خاتمه دادن به جنگ خود در یمن علیه شبه نظامیان حوثی است که اخیرا حملات خود را به شهرهای سعودی و زیرساخت های نفتی این کشور افزایش داده اند.

سخنگوی وزارت خارجه:از گفت و گو با عربستان استقبال می کنیم

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره خبر یک رسانه انگلیسی درباره گفت وگوهای ایران و عربستان در عراق شرح داد: ما گزارش های رسانه ای را دیدیم. در این باره نقل قول های بعضا متضاد منتشر شده است. ایران از گفت وگو با عربستان سعودی استقبال کرده و این مسئله را به نفع مردم دو کشور و صلح و ثبات منطقه ای می داند.

ایران گفتگو با عربستان را رد کرد

یک منبع ایرانی به شبکه المیادین گفت که اخبار مرتبط با گفت وگو میان ایران و عربستان سعودی صحت ندارد.

یک منبع ایرانی بدون ذکر نام خود به شبکه المیادین گفت که خبر گفت وگوی ایران و عربستان سعودی در عراق صحت ندارد.

او در واکنش به ادعای روزنامه فایننشال تایمز این سخن را گفته و در ادامه شرحات دیگری ارائه نداده است.

روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی به نقل از سه مقام مدعی شد که مقام های ارشد عربستان سعودی و ایران در تلاش برای بهبود روابط بین این دو کشور رقیب در منطقه، در عراق مذاکره کرده اند. بنا بر این ادعا، اولین دور مذاکرات مستقیم عربستان سعودی و ایران در تاریخ نهم آوریل (20 فروردین) اجرا شده و به گفته یکی از مقام ها، این گفت وگوها مثبت بوده است.

ادعای فایننشال تایمز درباره مذاکرات مستقیم عربستان سعودی و ایران با ایفای نقش نخست وزیر عراق در شرایطی مطرح شده که به دنبال اعدام شیخ النمر روحانی شیعه برجسته عربستان سعودی و اتفاق های صورت گرفته در مقابل سفارت ریاض در تهران، سعودی ها روابط دیپلماتیک این کشور با ایران را قطع کردند.

ساعاتی بعد از انتشار خبر روزنامه فایننشال تایمز، روزنامه عرب نیوز عربستان سعودی این خبر را تکذیب کرد. در گزارش این رسانه آمده است: یک مقام ارشد سعودی انجام شدن مذاکرات مستقیم با ایران را تکذیب کرده است.

منبع: خبرگزاری آریا

به "ادعای فایننشال تایمز:مذاکرات پنهانی ایران و عربستان در بغداد آغاز شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای فایننشال تایمز:مذاکرات پنهانی ایران و عربستان در بغداد آغاز شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید