جهش ژنتیکی ویروس کرونا از ابتدای شیوع

به گزارش وبلاگ بخار، این مطالعه نشان داده که ویروس کرونا در حال حاضر به دو گروه تقسیم شده که رایج ترین آن (70 در صد) از نوع L. و 30 در صد دیگر از نوع S. می باشند.

جهش ژنتیکی ویروس کرونا از ابتدای شیوع

گروهی از دانشمندان چین در جریان یک مطالعه علمی به این نتیجه رسیدند که ویروس کرونا از آغاز شیوع تا کنون چندین جهش ژنتیکی را پشت سر گذاشته و تغییر شکل پیدا کرده است.

گروهی از دانشمندان چینی در مقاله ای که در مجله National Science Review منتشر شده، اعلام کردند از آغاز شیوع بیماری ناشی از کرونا ویروس در چین، تا کنون حدود 150 تغییر در شکل این ویروس رخ داده است.

دانشمندان 103 ژنوم قابل دسترس در ویروس (SARS-CoV-2 (Covid-19 را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و حدود 149 جهش ژنتیکی را در آن پیدا نمودند که بیشتر این تغییرات در همین اواخر رخ داده است.

این مطالعه نشان داده که ویروس کرونا در حال حاضر به دو گروه تقسیم شده که رایج ترین آن (70 در صد) از نوع L. و 30 در صد دیگر از نوع S. می باشند.

دانشمندان خاطرنشان می سازند که گروه L. در مراحل اولیه شیوع بیماری در شهر ووهان چین شایع تر بود، اما از آغاز ماه ژانویه میزان آن کاهش یافت. به گفته دانشمندان چینی، مداخله انسان فشار های شدیدی بر این گروه از ویروس ها وارد کرده ما با این حال ممکن است اکنون این ویروس سریعتر و تهاجمی تر از گذشته گسترش یابد.

از جانب دیگر، شیوع مقایسه ای گروه نوع S. این ویروس که از نظر تکاملی قدیمی تر و کمتر تهاجمی است، احتمالاً به دلیل فشار انتخابی ضعیف تر افزایش یافته است.

محققان، در عین حال متذکر می شوند که داده های مورد بررسی آن ها هنوز بسیار محدود است، بنابراین برای تجزیه و تحلیل بیشتر و درک بهتر، به داده های ژنومی و اپیدمیولوژیک بیشتر و همچنین اطلاعات موجود در مورد علائم بالینی بیماران مبتلا به SARS-CoV-2 نیاز دارند.

نوع جدید ویروس کرونا با نام علمی کووید-19 از دی ماه گذشته در ووهان چین شیوع یافت و از آن زمان تا به امروز به بیش از 70 کشور جهان سرایت کرده و شیوع آن هنوز متوقف نشده است.

شمار کل مبتلایان به این بیماری تا کنون به مرز 90 هزار نفر رسیده است. چین، کره جنوبی، ایران و ایتالیا در راس رتبه بندی میزان شیوع این بیماری قرار گرفته اند. بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت ایران تا به امروز بیش از دو هزار و نهصد نفر از ایرانیان به این بیماری مبتلا شده اند.

منبع: اسپوتنیک

منبع: فرادید

به "جهش ژنتیکی ویروس کرونا از ابتدای شیوع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش ژنتیکی ویروس کرونا از ابتدای شیوع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید