حاشیه ها و گزارش روز اول جشنواره 1400؛ بیرو همه را ناامید کرد

به گزارش وبلاگ بخار، فیلم بیرو به کارگردانی مرتضی علی عباس میرزایی پایین تر از انتظارات ظاهر شد و تا به این ساعت بیشتر منتقدان را ناامید نموده است. در این مطلب به مرور حاشیه ها و اتفاقات نشست خبری تنها فیلم ورزشی جشنواره چهلم می پردازیم.

حاشیه ها و گزارش روز اول جشنواره 1400؛ بیرو همه را ناامید کرد

از میان عوامل سازنده بیرو مرتضی علی عباس میرزایی (کارگردان)، مجید برزگر (تهیه نماینده )، صحرا اسدالهی (بازیگر)، حسین بیرانوند (بازیگر)، سعید داخ (بازیگر)، پیغام آزادی (آهنگساز)، مجید یزدانی (مدیر فیلمبرداری)، روزبه پیروز (طراح پروژه) و فرید ناظر فصیحی (مدیر جلوه های ویژه) در دومین نشست رسانه ای چهلمین جشنواره فجر حضور داشتند.

متاسفانه پروتکل های بهداشتی به صورت کامل و دقیق در این نشست برگزار نشد و حتی چند تن از منتقدان شناخته شده در چنین اوضاعی ماسک نزده بودند. بنا بر بعضی گزارشات تعدادی از عکاسان و وبلاگ بخار در اعتراض به عدم رعایت موارد بهداشتی نشست خبری بیرو را ترک نموده اند. امیدواریم طی روزهای آینده شاهد چنین اتفاقات ناخوشایندی نباشیم.

در ابتدای این نشست، مجید برزگر، تهیه نماینده فیلم سینمایی بیرو با اشاره به اینکه بیرو فیلمی مستقل است، گفت: دوست داشتم همه عوامل در جلسه حاضر می شدند که به دلیل محدودیت جا این امکان فراهم نشد.

عباس میرزایی، کارگردان اثر در تکمیل صحبت های برزگر اعلام کرد: من فکر می کنم همه درگیر مسائل سینمای مستقل هستیم و امیدواریم که این سینما دیده گردد. منظورم از مقوله مستقل این است که اثر ورای مسائل اقتصادی است و این اتفاق برای فیلمسازان کوتاه زیاد رخ می دهد. در این فیلم من آزادی عمل زیادی داشتم و فکر می کنم که شما با فیلمی مستقل طرف هستیم. در ابتدا من میخواستم درباره یک قهرمان دیگر فیلم بسازم. اما بعد از تحقیقات زیاد متوجه شدیم که زندگی علیرضا بیرانوند گزینه خوبی برای دراماتیزه شدن است و تصمیم گرفتیم درباره این موضوع فیلم بسازیم.

من فامیل علیرضا بیرانوند نیستم

حسین بیرانوند، بازیگر نقش علیرضا بیرانوند درباره حضور در این فیلم، شرح داد: ما با آقای علیرضا بیرانوند از یک ایل هستیم اما نسبت فامیلی نداریم. من در تیم محلی مان بازی می کردم و اضافه شدنم به این پروژه به این شکل بود که یکی از عوامل عکس مرا دیده بودند و از من خواستند که نقش آقای بیرانوند را بازی کنم. الگوی من علیرضا بیرانوند بود و خیلی دلم می خواست او را ببینم. خداروشکر توانستم با یاری عوامل این نقش را بازی کنم.

این طور که پیداست تیم سازنده بیرو قصد داشته است با استفاده از قصه زندگی دروازه بان تیم ملی یک اثر انگیزشی و امیدبخش خلق نمایند. روزبه پیروز، طراح پروژه در این خصوص می گوید: هدف ما ترسیم داستان امیدبخش علیرضا بیرانوند است که با عبور از تمامی سدها و موانع بر فراز قله موفقیت در حیطه فعالیت خود بایستد و در بزرگ ترین مسابقه های ورزشی شرکت کند. درواقع ما می خواستیم به جوانان بگوییم که با کوشش همه چیز امکان پذیر هستند.

عباس میرزایی برای تشریح بیشتر مسئله قهرمان و قهرمان سازی در بیرو و سینمای ایران گفت: ما قهرمانان ورزشی بسیاری به خصوص در نسل خود در حوزه های مختلف ورزشی داریم و اتفاقا می توان از ظرفیت چهره های کمتر شناخته شده نیز استفاده کرد چون ساختن فیلم ورزشی به معمای پروراندن قهرمان است. او ادامه داد: من در ابتدای تیتراژ گفته ام که فیلم به روایت مرتضی علی عباس میرزایی است. خود بیرانوند هم فیلم را دوست داشت و راضی بود که فیلم را به جشنواره بدهیم.

میرزایی در مورد حضور کوتاه علیرضا بیرانوند در فیلم اعلام کرد: ظرفیت حضور او در این فیلم همین قدر بود. من این سکانس از حضور او را طراحی کردم که برایش یک خاطره باشد و حضور او می توانست به عوامل روحیه دهد. نسل من با کارتون فوتبالیست ها خاطره دارد. باید بگویم دوربین در مسابقات فوتبال همواره بیرون زمین است اما هدف من این بود که دوربین را داخل زمین ببرم و با جزئیات بیشتری کار کنم.

طراحی صحنه و لباس سخت

تیم سازنده پس از اشاره به چالش های فیلم نامه ای و داستانی بیرو به سراغ سختی های تکنیکی و ساختی این فیلم رفتند و فرید ناصر فصیحی، طراح جلوه های بصری این فیلم درام-ورزشی اعلام کرد: از زمان فیلم برداری بیرو من با عوامل فیلم همراه شدم و دوست داشتم در این اثر که هم کانسپت قصه که کوشش و پشتکار است و هم به لحاظ جلوه های بصری چالش برانگیز بود و پلان های زیادی از آن بر پرده سبز و آبی شکل می گرفت نقشی داشته باشم.

لیلا نقدی پری، طراح صحنه و لباس فیلم در تکمیل صحبت های ناصر فصیحی ادامه داد: این فیلم چالش بزرگی برای ما بود و امیدوارم اتفاقات خوبی برای این اثر سینمایی رقم بخورد. با زمانی که عباس میرزایی در اختیار داشت به نظرم نتیجه فیلمی قابل قبول شده است.

در اتنهای بحث پیغام آزادی، آهنگساز فیلم گفت: این پروژه برای ما چالش برانگیز بود و از 25 نوازنده برای ساخت قطعه موسیقی این فیلم استفاده کردیم. با موسیقی تیتراژ حدود 46 قطعه موسیقی کوتاه و بلند در فیلم به چشم می خورد و کوشش ما این بود که موسیقی آزاردهنده نباشد.عباس میرزایی گفت: باید بگویم که این سالن استانداردهای سالن سینما را ندارد و صدایی که شما در این سالن می شنوید تمام چیزی نیست که رخ می دهد و صدا در گوشه های مختلف سالن فرق دارد.

آخرین صحبت قابل توجه این نشست مربوط به سعید داخ، بازیگر بیرو بود و وی اعلام کرد: ساختن هرچیزی برای اولین بار سخت است. ما در ایران فیلم ورزشی زیادی نداشتیم و ناخوداگاه متر و معیارمان فیلم های خارجی می گردد که در قامت سینمای ما اصلا نیست. برای همین ممکن است با بی مهری روبرو گردد.

منبع: دیجیکالا مگ

به "حاشیه ها و گزارش روز اول جشنواره 1400؛ بیرو همه را ناامید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاشیه ها و گزارش روز اول جشنواره 1400؛ بیرو همه را ناامید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید