حذف ارز 4200 تومانی نیازی به لایحه مجلس ندارد

به گزارش وبلاگ بخار، عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس گفت: حذف ارز 4200 تومانی احتیاج به لایحه و اجازه گرفتن از مجلس ندارد.

حذف ارز 4200 تومانی نیازی به لایحه مجلس ندارد

محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با حضور در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه دولت برای حذف ارز 4200 تومانی احتیاج به لایحه و اجازه گرفتن از مجلس ندارد، گفت: برخلاف حذف ارز 4200 تومانی، بالابردن ارز 8 میلیارد دلار تا سقف 12 میلیارد دلار احتیاج به اجازه مجلس دارد. حدس ها درباره حذف یا اصلاح ارز 4200 تومانی، اثر تورمی خود را بر کالاهای اساسی گذاشته است.

زنگنه دلیل ارائه لایحه به مجلس در یکشنبه گذشته را همراه کردنِ مجلس در تصمیم گیری اقتصادی پیش رو بیان کرد و ادامه داد: تا یک ماه آینده، کشور معطل تصمیم گیری درباره ارز 4200 تومانی خواهد بود.

وی با بیان اینکه هدف مجلس یاری به دولت است تا بتواند مسائل اقتصادی را تا خاتمه سال کنترل کند گفت: اگر دولت بخواهد تصمیمی برای ارز 4200 تومانی بگیرد حتماً شرایط جامعه و نگرانی های تورم را در نظر خواهد گرفت که البته امیدواریم اگر دولت تصمیم به حذ ف این ارز گرفت شیوه های مناسبی را بکار بگیرد که در آن عواقب تورمی مورد نظر باشد، زیرا ما در شرایط سختی هستیم و نرخ تورم ما هم اکنون بالای 46 درصد است، در این شرایط افزایش تورم برای اقشار میانه و دهک های پایین تبعات سنگینی خواهد داشت.

وی اضافه نمود: در حال حاضر خیلی از ایده ها و تصمیمات اقتصادی که در شرایط عادی می توان آن ها را انجام داد در این شرایط احتیاجمند دقت و حساسیت بیشتری است تا آسیب جدی وارد نکند البته مجلس نیز آمادگی یاری برای مدیریت اقتصادی و همراهی دولت را تا خاتمه سال دارد.

مهدی طغیانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با بیان اینکه تمهیدات دولت برای اصلاح ارز 4200 تومانی بدون بار تورمی خواهد بود، گفت: به غیر از دارو و گندم، ارز 4200 تومانی قرار است از 5 قلم کالا حذف گردد.

طغیانی اضافه نمود: بر اساس بند ب بودجه سال جاری دولت می تواند ارز ترجیحی را در طول سال حذف کند و در مقابل صد هزار تومان به اندازه یارانه ها اضافه گردد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: قانون بودجه به دولت اجازه داد که در طول سال 1400، ارز ترجیحی را برای سایر کالاها به غیر از دارو حذف کند و دولت تا خاتمه سال بر اساس قانون بودجه فرصت دارد که این مورد را انجام دهد.

وی ادامه داد: قانون بودجه به دولت اجازه داد که در طول سال 1400، ارز ترجیحی را برای سایر کالاها به غیر از دارو حذف کند، یعنی ارز 4200 تومانی دارو باقی می ماند و مابقی ارز ترجیحی که برای نهاده های دامی و آنچه در زنجیره فراوری محصولات دامی به آن ارز تعلق می گیرد، حذف می گردد.

وی اضافه نمود: دولت تا خاتمه سال بر اساس قانون بودجه فرصت دارد که این را حذف کند و اگر تا خاتمه سال حذف نگردد، در عمل از قانون بودجه تخلف شده است. غیر از دارو فقط 5 کالا است که به آن ها در حال حاضر ارز تخصیص داده می گردد که همه هم در بخش کشاورزی است؛ 2 سال پیش که این سیاست اعمال شد، حدود 25 قلم کالا بود، در طول سال 98 و 99، 20 قلم آن حذف شد و الان فقط 5 قلم کالای دیگر به جای مانده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: سیاست درست این است که یارانه را نه در مبدأ فراوری، بلکه در مقصد مصرف توزیع کرد؛ اگر می خواهیم به مردم کم عایدی و محروم هم یاری کنیم باید یارانه ای را به آخر زنجیره بدهیم نه به اول زنجیره، اگر به اول زنجیره اختصاص بدهیم، در طول این زنجیره تا وقتی که بیاید و به دست مردم برسد، اثر آن یارانه از بین می رود؛ تمام این زنجیره بهره می برند و آخر این زنجیره که مردم باشند، بی بهره هستند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "حذف ارز 4200 تومانی نیازی به لایحه مجلس ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف ارز 4200 تومانی نیازی به لایحه مجلس ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید