سرنوشت برگزیده های جشنواره جوان مهمترین دغدغه برگزارکنندگان جشنواره است

به گزارش وبلاگ بخار، تهران (پانا) - مدیر اجرایی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان از پیشنهادهای ارسال شده به دبیرخانه جشنواره مبنی برحمایت از برگزیدگان جشنواره اطلاع داد.

سرنوشت برگزیده های جشنواره جوان مهمترین دغدغه برگزارکنندگان جشنواره است

به گزارش روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، علی نیکنام با اشاره به برگزاری پانزده دوره از جشنواره موسیقی جوان و تثبیت جایگاه آن به عنوان یکی از اصلی ترین جشنواره های موسیقایی کشور، سرنوشت برگزیدگان را مهمترین دغدغه برگزارنمایندگان جشنواره برشمرد.

نیکنام در این باره گفت: یکی از دغدغه های جدی برگزارنمایندگان جشنواره، اهالی موسیقی، داوران جشنواره و اساتید این بوده که برای برگزیدگان چه اتفاقی خواهد افتاد. پیشنهادهای مختلفی در سال های برگزاری جشنواره داشته ایم، از جمله اینکه برگزیدگان جشنواره ملی موسیقی جوان، در سایر جشنواره های موسیقی از جمله جشنواره موسیقی نواحی برنامه اجرا نمایند و از اجرای آنها بهره ببریم. این پیشنهاد تا مقدار ای عملی شده اما فراتر از این، احتیاج داریم که با تمامی اساتید، محققان، داوران، اداره کل دفتر موسیقی و فعالان این عرصه دور هم بنشینیم و برای اینکه بتوانیم از هنر برگزیدگان استفاده بیشتری ببریم، فکر و برنامه ریزی کنیم.

مدیر اجرایی جشنواره موسیقی جوان درباره دیگر پیشنهادهای رسیده به دبیرخانه جشنواره گفت: پیشنهادهای دیگری هم هست مثل اینکه برگزیدگان را به جشنواره های جهانی معرفی کنیم یا بهترین ها بتوانند از امتیازات ویژه ای مثل ورود به دانشگاه ها استفاده نمایند اما این پیشنهادها احتیاج به آنالیز دقیق تر و برنامه ریزی و همکاری با نهادهای و سازمان های دیگر دارد.

نیکنام اصلی ترین مشکل جشنواره ملی موسیقی جوان در شرایط کنونی را مسائل ناشی از شیوع ویروس کرونا برشمرد و شرح داد: مشکل اصلی این بود که ازاجراهای حضوری شرکت نمایندگان محروم شدیم. امیدوارم سال آینده کرونا نباشد و بتوانیم این اجراها را از سر بگیرم. مسئله مهم جشنواره ملی موسیقی جوان بعد از پانزده دوره این است که فعال تر و پویاتر باشد.

به اعتقاد مدیر اجرایی این جشنواره، در حال حاضر جشنواره، فعال و پویا هست اما نکته اینجاست که جشنواره ملی موسیقی جوان می تواند به غنی سازی جشنواره نواحی و نیز جشنواره فجر یاری کند.

نیکنام جشنواره ملی جوان را یک دستاورد خوب برای موسیقی کشورمان دانست و اظهار امیدواری کرد که این جشنواره با کوشش وهمت عوامل برگزار نماینده در سال های آینده نیز تدوام داشته باشد.ارتباط وهماهنگی خوب ببن دبیر محترم جشنواره آقای اسعدی با داوران جشنواره و شرکت نمایندگان و عوامل اجرایی انجمن باعث می گردد سال به سال بر پویایی جشنواره افزوده گردد.

مدیر اجرایی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان درباره مشکل بودجه یا سایر مسائل احتمالی در برگزاری جشنواره گفت: تا این لحظه توانستیم خواسته دبیر جشنواره را برآورده کنیم. اگر اجراها حضوری باشد قطعا به یاری و همراهی بنیاد رودکی یا شاید به سالن های بیشتری در بخش دولتی و خصوصی احتیاج داشته باشیم. خوشبختانه جشنواره در این سال ها جای خودش را در بخش های دولتی باز نموده و مورد حمایت دولت بوده و خواهد بود.

نیکنام درباره تغییر مدیریت در جشنواره و تبعاتی که می تواند برای آن داشته باشد، شرح داد: با تغییر مدیریت چه در بخش اجرایی و دفتر موسیقی، چه در انجمن موسیقی هیچ اتفاقی در استمرار جشنواره رخ نمی دهد. جشنواره به قدری جا افتاده که با تغییر مدیریت بعید است تزلزلی در آن رخ بدهد.

مدیر اجرایی جشنواره ملی موسیقی جوان معتقد است، خروجی جشنواره موسیقی جوان می تواند روی جشنواره های فجر و نواحی و سایر جشنواره ها تاثیر بگذارد و تا به امروز این تاثیرگذاری کاملا محسوس بوده است. جشنواره های موسیقی فجر، نواحی و جوان به نوعی مکمل همدیگر هستند و همدیگر را پوشش می دهند. هنرمندانی که در جشنواره موسیقی فجر شرکت می نمایند، زمانی در جشنواره موسیقی جوان شرکت داشته اند. جشنواره ملی موسیقی جوان پایه و اساس سایر جشنواره ها به شمار میرود. اگر این جشنواره نباشد، نمی توانیم جشنواره های دیگر را با کیفیت برگزار کنیم.

نیکنام درباره ایده برگزاری جشنواره ملی موسیقی جوان به صورت دو بار در سال گفت: استعدادهای زیادی در جشنواره کشف و معرفی می شوند اما به لحاظ اجرایی برگزاری آن به صورت دو بار در سال، جای آنالیز دارد چون هر دوره از جشنواره به قدری طولانی هست که دو بار برگزاری آن در طول یک سال، به سادگی میسر نمیگردد. برگزاری پانزدهمین دوره جشنواره را از ابتدای امسال شروع کردیم و حالا که در نهمین ماه سال هستیم، هنوز مرحله نهایی تمام نشده است. برگزاری دو نوبت در طول یک سال موردی است که باید روی آن کار و برنامه ریزی و ارزیابی بسیار دقیق صورت بگیرد که یک تقویم جشنواره ای داشته باشیم چون تعداد داوران و رشته های جشنواره کم نیست.

مدیر اجرایی جشنواره در انتها تاکید نمود که باید با نگاه تخصصی؛ تاثیر کرونا بر جشنواره را آنالیز کرد . در سال های کرونا چیزی که از دست دادیم و محروم شدیم، اجرای حضوری شرکت نمایندگان بود؛ اجراهایی که شور و شعف جشنواره را بیشتر می کرد. در این دو سال، سالن ها از حضور علاقمندان به موسیقی خالی بود اما در مابقی موارد جشنواره با همان دقت و حساسیت سال های قبل برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری پانا

به "سرنوشت برگزیده های جشنواره جوان مهمترین دغدغه برگزارکنندگان جشنواره است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت برگزیده های جشنواره جوان مهمترین دغدغه برگزارکنندگان جشنواره است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید