شکار برای اتباع امریکایی تا اطلاع ثانوی ممنوع شد

به گزارش وبلاگ بخار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی تیموری مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با یادآوری صلاحیت و وظیفه قانونی این سازمان برای مدیریت حیات وحش، همچنین استفاده از ابزارها و راهکارهای فنی و تخصصی برای تأمین بهترین شرایط زیستی حیات وحش کشور، اعلام کرد: سازمان محیط زیست متولی قانونی امور مربوط به حیات وحش و تنوع زیستی کشور است.

شکار برای اتباع امریکایی تا اطلاع ثانوی ممنوع شد

تیموری با گلایه از بعضی اشخاص و رسانه ها که بدون توجه به مبانی فنی و تخصصی که بارها طی مدت اخیر و پیش از آن از سوی مدیران و کارشناسان سازمان محیط زیست در اختیار رسانه ها، علاقمندان و دلسوزان این حوزه نهاده شده است، همچنان بر جوسازی، اعلام مخالفت غیر کارشناسی و پیوند بعضی موارد بی ارتباط به موضوع پروانه های شکار اصرار دارند، اضافه کرد: درخواست تعداد بسیار معدودی پروانه شکار که مشمول 105 راس از گونه های قابل شکار به صندوق ملی محیط زیست ارسال شد که بر اساس نظرات و دانش کارشناسان و متخصصان حوزه شکار در بعضی از مناطق و زیستگاه های دارای ظرفیت 12 مجوز شکار صادر شد.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بی شک حافظه تاریخی عموم مردم کشور، به ویژه آشنایان با امور محیط زیست و حیات وحش، سابقه طولانی صدور پروانه شکار و تخصیص پروانه به اتباع خارجی را به خاطر دارد و آگاه است که این موضوع منحصر به سالجاری نیست و برخوردار از ضوابط حقوقی و قانونی است.

وی اظهار کرد: گرچه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، صدور پروانه شکار برای اتباع خارجی از اواسط دهه هفتاد شروع شد، اما آنالیز آمار پروانه های شکار صادر شده طی دهه اخیر نیز می تواند منجر به کسب اطلاعاتی دقیق در این حوزه گردد.

صدور 2 هزار و 16 پروانه شکار برای اتباع داخلی طی سال های 1386 تا 1392

تیموری ادامه داد: به طور نمونه از سال 1386 تا سال 1392، 2 هزار و 16 پروانه شکار برای اتباع داخلی و 525 پروانه شکار برای اتباع خارجی در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست یا زیستگاه های طبیعی خارج از این مناطق صادر شد.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه با توجه به رویکرد خصمانه و اعمال تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ج.ا.ایران تا اطلاع ثانوی، صدور مجوز شکار برای اتباع آمریکایی منتفی است، توضیح داد: اما آمارها و اطلاعات مجوزهای شکار صادر شده طی سنوات گذشته، نشان دهنده صدور مجوز شکار برای اتباع خارجی کشورهای مختلف همچون ایتالیا، آمریکا، اسپانیا، کانادا، ترکیه، بلژیک، مکزیک، لیتوانی، روسیه، اوکراین است و حتی در بعضی سال ها، تعداد پروانه های شکار صادر شده برای اتباع آمریکایی نسبت به اتباع سایر کشورها دارای فزونی چشمگیری بوده است.

اختصاص 65 درصد پروانه های صادر شده برای اتباع خارجی در سال 1390 به اتباع آمریکایی

وی اضافه کرد: به طور نمونه در سال 1390 از مجموع 84 پروانه شکار چهارپای صادر شده برای اتباع خارجی، 55 مجوز یعنی بیش از 65 درصد پروانه های اتباع خارجی برای اتباع آمریکایی صادر شده است و البته تعداد قابل ملاحظه ای پروانه شکار گراز نیز در این سال و سال های پیش و پس از آن تا سال 1392 به شکارچیان آمریکایی اختصاص داشته است.

تیموری اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست صرفاً طی سال های 1393 و 1394 و پس از اتمام فصل شکار در سال 1392 بر اساس ملاحظاتی از صدور پروانه شکار چهارپا امتناع کرد و تمرکز خود را بر توسعه ظرفیت های حفاظتی، بهره مندی از مشارکت جوامع بومی و محلی، همچنین بخش خصوصی در امر حفاظت از حیات وحش و بهره برداری پایدار از آن ها، ایجاد قرق های اختصاصی و واگذاری مدیریت آن ها به متقاضیان و علاقمندان واجد صلاحیت قرار داد.

صدور 31 پروانه شکار در سه قرق اختصاصی در سال 1395

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پس از شکل گیری قرق های اختصاصی، ارزیابی عملکرد و پایش منحنی رشد جمعیت حیات وحش در آن ها، در سال 1395 برای نخستین بار 31 فقره پروانه شکار شامل 22 فقره پروانه برای جوامع بومی و محلی و اتباع ایرانی و 9 فقره پروانه برای اتباع خارجی در سه قرق اختصاصی صادر شد.

این مقام مسئول ادامه داد: در سال 1396 نیز در مجموع 87 فقره پروانه شکار برای اتباع داخلی و خارجی در قرق های اختصاصی صادر شد.

وی گفت: این سیاست ها و برنامه ها، مورد توجه و حمایت قریب به اتفاق کارشناسان و متخصصان حیات وحش و حتی مراجع بین المللی مرتبط با محیط زیست و البته بسیاری از سازمان ها و مدیران ارشد کشور نهاده شد.

تیموری با بیان اینکه در سرانجام سال 1396 جمع بندی و تحلیل آمارهای سرشماری حیات وحش در سال های 1394، 1395و 1396 که بطور جامع و با حضور و همراهی گسترده ناظران، متخصصان، سمن های مردمی، دانشجویان، اساتید دانشگاه ها و جوامع بومی و محلی برگزار و راست آزمایی شد، بیانگر رشد جمعیت حیات وحش در بعضی مناطق، عدم تناسب جنسی جمعیت ها و بالتبع ضرورت اصلاح آن ها بود، گفت: در نتیجه، پس از استعلام از استان ها و جمع بندی نظرات و پیشنهادات واصله به حوزه های تخصصی، در نهایت تصمیم به صدور 105 پروانه شکار برای اصلاح جمعیت های موجود گرفته شد و در همین چهارچوب تاکنون 12 پروانه شکار صادر شده است.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست تاکید نمود: به رغم آنکه در روند صدور مجوز شکار طی سنوات گذشته، جوامع بومی و محلی یا یاری به ارتقای شرایط حفاظتی مناطق به هیچ عنوان مورد توجه نبود اما در رویکرد جدید سازمان و آخرین دستورالعمل صادر شده، این دو موضوع بطور جدی مورد توجه سازمان نهاده شد.

وی با بیان اینکه مناسب ترین راه چاره برای اصلاح جمعیت گونه های جانوری در مناطق مورد نظر سازمان که ضرورت اجرای آن مورد تایید و تصویب کارشناسی و فنی نهاده شده بود، شکار تروفه معین شد، گفت: اما این بار به جای فروش پروانه با قیمت پایین و بدون بازخورد مثبت یا انتفاع برای منطقه و جوامع محلی، راه چارهی اتخاذ شد تا همچون برنامه های رایج در بسیاری از نقاط دنیا، صدور پروانه های شکار همراه با اجرای برنامه های مدیریت حیات وحش، منفعت مالی نیز نصیب جوامع بومی و محلی نماید و بالتبع افزایش مشارکت این جوامع در امر حفاظت را به دنبال داشته باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: به همین منظور تفاهم نامه ای با صندوق ملی محیط زیست تنظیم و با فروش پروانه انتفاعی به آن صندوق، صدور مجوز تعداد شکار مصوب شده به آن صندوق واگذار شد تا امکان فروش گونه ها مطابق با تعرفه های بین المللی شکار و برگشت بی واسطه منابع حاصله به مناطق مورد نظر فراهم گردد.

تیموری در مورد شکار اتباع آمریکایی در ایران و هجمه ها و حاشیه های ایجاد شده برای سازمان حفاظت محیط زیست، اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست تابع ضوابط و مقررات کشور است و در ارتباط با حضور گردشگران و شکارچیان خارجی در کشور، آخرین حلقه محسوب می گردد چرا که متقاضیان خارجی، به وسیله شرکت های مجاز برگزاری تورهای گردشگری در کشور به وسیله وزارت امور خارجه اقدام به دریافت ویزا و پس از آن با هماهنگی سازمان گردشگری و میراث فرهنگی، مجوز گردشگری در کشور و حضور در مناطق و استان های مختلف را دریافت می نمایند.

وی اضافه کرد: همچنین ورود تجهیزات و ادوات شکار نیز مورد تایید دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی مربوطه قرار می گیرد و در نهایت سازمان حفاظت محیط زیست، پروانه شکار را برای شرکت مجاز گردشگری داخلی صادر می نماید.

تیموری گفت: این روند، نشان می دهد سازمان حفاظت محیط زیست هیچ نقشی در گزینش اتباع خارجی یا ملیت آن ها ندارد و این شکارچیان پس از دریافت مجوز سایر دستگاه های ذیربط برای ورود به کشور، صرفاً مجوز شکار را از سازمان حفاظت محیط زیست و آن هم به واسطه یک شرکت مجاز گردشگری دریافت می نمایند

منبع: خبرگزاری مهر

به "شکار برای اتباع امریکایی تا اطلاع ثانوی ممنوع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکار برای اتباع امریکایی تا اطلاع ثانوی ممنوع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید