صدور مجوز کارگزاری جدید بورس

به گزارش وبلاگ بخار، خبرنگاران : هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، مجوز تأسیس و فعالیت شرکت کارگزاری را مصوب کرد؛ همچنین به تصویب نسخه اولیه اساسنامه و امیدنامه صندوق های سرمایه­ گذاری اهرمی و دستورالعمل نحوه صدور مجوز عرضه عمومی شرکت پروژه در شرف تأسیس پرداخت.

صدور مجوز کارگزاری جدید بورس

به گزارش اقتصادنیو به نقل از سنا، محمدحسن ابراهیمی، نایب رئیس هیات مدیره سازمان و اوراق بهادار اظهار داشت: به منظور توسعه و تقویت صندلی نهادهای اقتصادی در بازار سرمایه و ارائه خدمات بهتر به سرمایه گذاران در بازار سرمایه، با توجه به تقاضای فعالان بازار سرمایه در مورد تاسیس شرکت کارگزاری، هیات مدیره صدور مجوز تأسیس و فعالیت شرکت کارگزاری را در دستور کار خود قرار داد.

وی اضافه نمود: هیات مدیره سازمان، نسخه اولیه دستورالعمل صدور مجوز تأسیس و فعالیت کارگزاری را در جلسه مورخ 22 اردیبهشت ماه 1400 تصویب کرد و این دستورالعمل را در پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه قرار داد تا فعالان بازار سرمایه بتوانند نظرات خود را درخصوص این دستورالعمل به سازمان ارسال نمایند.

نسخه نهایی دستورالعمل صدور مجوز تأسیس و فعالیت کارگزاری در تاریخ 10 خرداد 1400 به تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسید.

ابراهیمی شرح داد: متقاضیان دریافت مجوز تاسیس شرکت کارگزاری می توانند بر اساس فراخوان سازمان بورس و اوراق بهادار که متعاقباً به وسیله سایت رسمی سازمان اطلاع رسانی خواهد شد، درخواست های خود را طبق شرایط مندرج در دستورالعمل صدور مجوز تأسیس و فعالیت کارگزاری به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال نمایند.

وی تصویب نسخه اولیه اساسنامه و امیدنامه صندوق ­های سرمایه­ گذاری اهرمی را یکی دیگر از مصوبات اخیر هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح نمود و اضافه نمود: این صندوق­ ها دارای واحدهای ممتاز و عادی هستند؛ در نظر داشته باشید که واحدهای عادی صندوق دارای کف و سقف بازدهی هستند. تامین حداقل بازدهی مشخص شده برای دارندگان واحدهای عادی در شرایطی که بازدهی صندوق کمتر از نرخ مذکور باشد، از محل واحدهای ممتاز انجام می گردد و چنانچه بازدهی صندوق بیش از حداکثر نرخ بازدهی مشخص شده برای واحدهای عادی باشد، مازاد بازدهی واحدهای عادی نسبت به سقف مشخص شده به واحدهای ممتاز تعلق می­گیرد. بازدهی مذکور به صورت روزانه مورد محاسبه قرار گرفته و اعلام گردد.

نائب رئیس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار توضیح داد: در این صندوق ها برای ورود و خروج متقاضیان سرمایه­ گذاری در واحدهای عادی از سازوکار مبتنی بر صدور و ابطال استفاده می ­گردد و ورود و خروج متقاضیان سرمایه ­گذاری در واحدهای ممتاز به وسیله معاملات واحدهای ممتاز در بورس مربوطه انجام می گردد.

وی بزرگترین مزیت این نوع صندوق ­ها را امکان سرمایه ­گذاری همزمان سرمایه ­گذاران ریسک گریز و ریسک پذیر در واحدهای این صندوق ­ها دانست و شرح داد: سرمایه­ گذاری در واحدهای ممتاز این صندوق، این امکان را برای سرمایه گذاران یادشده فراهم می­­ کند تا از منابع جمع ­آوری شده از محل واحدهای سرمایه­ گذاری عادی به عنوان اهرم استفاده نمایند.

ابراهیمی اضافه نمود: به همین منظور هر گونه تغییر در کلیات بازار سرمایه، اثر مضاعفی را بر بازدهی واحدهای ممتاز متصور می نماید. نسخه اولیه اساسنامه و امیدنامه صندوق­ مذکور جهت اخذ نظرات فعالان بازار سرمایه در پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه به آدرس crm.seo.ir قرار گرفته است که پس از اخذ نظرات فعالان در هیأت مدیره سازمان نهایی و به اطلاع عموم خواهد رسید.

نائب رئیس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به آخرین مصوبه این نشست، اعلام کرد: مصوبه دیگر هیأت مدیره سازمان بورس تصویب دستورالعمل نحوه صدور مجوز عرضه عمومی شرکت پروژه (سهامی عام) در شرف تأسیس بود. براساس دستورالعمل مذکور متقاضیان تأسیس شرکت پروژه (سهامی عام) می ­توانند با الزامات مشخص شده در این دستورالعمل پس از اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت به عرضه عمومی سهام شرکت پروژه اقدام نمایند. مصوبه مذکور امکان مشارکت مردم در تکمیل پروژه­ ها را فراهم نموده و ضمن ایجاد انتفاع برای سرمایه ­گذاران خرد زمینه تکمیل هرچه سریع­تر پروژه ­ها را فراهم می سازد.

منبع: اقتصادنیوز

به "صدور مجوز کارگزاری جدید بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور مجوز کارگزاری جدید بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید