ظریف: تحریم بانک مرکزی جنایت جنگی است

به گزارش وبلاگ بخار، وزیر امور خارجه گفت: اقدامات اخیر امریکا علیه ایران حائز شرایط اعمال تحریم نیست، بلکه حایز شرایط برای تروریسم مالی و جنایت جنگی است.

ظریف: تحریم بانک مرکزی جنایت جنگی است

به گزارش خبرگزاری وبلاگ بخار، محمد جواد ظریف در کنفرانس بین المللی اقتصاد جهانی و تحریم که صبح امروز در دانشگاه الزهرا برگزار گردید، گفت: آمریکا جنگ اقتصادی را بر نقص قوانین بین المللی پایدار نموده است.

مهم ترین بخش از اظهارات ظریف را در ادامه می خوانید:

با اجرای برجام و لغو تحریم های اقتصادی به سمت افزایش قدرت اقتصادی طی 2.5 سال حرکت نموده بودیم، اما این روند با روی کار آمدن دولت ترامپ و با نقص عهد این دولت دچار آسیب جدی شد و فعالیتهای تجاری کشور با مسائل عدیده رو به رو شده است.

برای روبروه با سیاست حداکثر فشار اقتصادی، راهبرد کشور مقاومت حداکثری باتاکید بر توانمندی داخلی است.

حوزه تجارت خارجی و مبادلات پولی و بانکی از حوزه هایی است که آمریکا با چیرگی خود بر نظام اقتصادی بین المللی از توان بالایی برای رصد معاملات ایران و تحریم کشورهای طرف معامله برخوردار است.

جمله آقای پمپئو در این رابطه این است که اگر مردم ایران می خواهند غذا بخورند، دولت آنها باید سیاست های ما را دنبال کند و این حرف به معنای جنایت جنگی است.

اگر مردم ایران می خواهند غذا بخورند باید سیاست های آمریکا را دنبال نمایند. این حرف یعنی تروریسم و نوعی جنایت جنگی است؛ چراکه در تعریف جنایت جنگی آمده است گرسنگی دادن مردم از مصادیق جنایت جنگی است و تروریسم هم از مصادیق جرم بین المللی است.

در جنگ نظامی شهروندان هدف جانبی هستند، اما در جنگ اقتصادی دولت آمریکا اصل تروریسم را بر مبنای اقدام علیه شهروندان قرار داده است.

قبل از برجام کشور ما به دلیل قطعنامه ها با مسائلی از قبیل عدم تمایل شرکت ها به همکاری، کاهش سهم ایران از بازار انرژی، همچنین عدم دسترسی به منابع اقتصادی حاصل از فروش نفت و افزایش هزینه مبادله، تضعیف ارزش پول ملی و موانع پیش روی گردشگری و بروز مسائل جدی در حوزه صنعت نفت روبرو بود و اجرای برجام شرایطی را مهیا کرد که به سمت عادی سازی روابط اقتصادی رفتیم و در حدود دو سال و نیم توفیق های خوبی ایجاد شد که بعضی خیلی زود فراموش کردند.

به دلیل نقض عهد آمریکا و خروج از برجام، تروریسم اقتصادی اعمال شد و فعالیت های اقتصادی با مسائل عدیده روبرو شد و این فشار در حال افزایش است و البته توان کشور برای مقابله با این فشارها هم در حال افزایش است و در مقابل این فشارها راهبرد کشور ما مقاومت حداکثری است.

حوزه مبادله پولی و بانکی حوزه ای است که آمریکا با تکیه بر توان دلار از توان بالایی برخوردار است و می تواند با محروم کردن شرکت ها باعث قطع ارتباط آنها با ایران گردد. پس یکی از راهکارها استفاده از روش هایی است که از سوی آمریکا قابل رصد نباشد.

223225

منبع: خبرآنلاین

به "ظریف: تحریم بانک مرکزی جنایت جنگی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: تحریم بانک مرکزی جنایت جنگی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید