منابعی برای یافتن راه های تازه در زندگی!

به گزارش وبلاگ بخار، خبرنگاران، ترجمه کامران برادران: پس از هزاران سال، و تعداد بی نهایت تجربیات بدیع، امروزه مکاتب زیادی در اندیشه فلسفی وجود دارد. یک پیشینه بزرگ فلسفی تعدادی از مواضع و ایده های متافیزیکی را در نظر می گیرد. هفت کتاب فلسفه که در زیر به آن ها اشاره می گردد، همگی مسائل هستی را به شیوه ای منحصر به فرد و متنوع مطرح می نمایند.

منابعی برای یافتن راه های تازه در زندگی!

جریان بی پایانی از فلسفه ها برای شادی، بازی و کاوش وجود دارد؛ ایده های بی شماری برای زندگی کردن و آنالیز دنیا. انکار فلسفه چیزی نیست جز تراژدی و باز نکردن فکر خود به روی واقعیت ها و ایده های دیگر صرفا گول زدن خود است. هرچه نباشد، سقراط زمانی گفت: آن زندگی که در بوته آزمایش گذاشته نگردد، ارزش زیستن ندارد.

این هفت کتاب فلسفه غرب به شما درک متنوع و گسترده ای از اصول متافیزیکی و بعلاوه راه های تازهی برای نگاه کردن و اداره زندگی و فکر خود می دهد.

جمهوری، افلاطون

جمهوری افلاطون در سال 380 قبل از میلاد نوشته شد. این اثر به عنوان یک گفت و گوی سقراطی به بحث درباره عدالت هر دو فرد و دولت می پردازد. سقراط درباره ماهیت عدالت و چگونگی ارتباط آن با شهرهای مختلف فرضی و طبقات مختلف مردان بحث می نماید. جمهوری که درست پس از جنگ پلوپونز نوشته شد، یکی از اولین کوشش های یک فیلسوف غربی است که فلسفه را در سیاست به کار می برد و تا به امروز نیز اثری تأثیرگذار است.

این کتاب با گفت وگو بین سقراط و چند مرد جوان آغاز می گردد که در خصوص ماهیت عدالت فکر می نمایند، همانطور که سقراط شرح می دهد که اگر عدالت به نفع قوی باشد، منجر به نارضایتی و ناهماهنگی عمومی در شهر خواهد شد. افلاطون استدلال قانع نماینده ای برای آنچه ما در یک حاکم واقعی احتیاج داریم، ارائه می نماید، که به نظر می رسد در حدود دو هزار سال گذشته در بین حاکمان و رهبران حکومتی - شاه فیلسوف - شنیده نشده است.

تاملات، مارکوس اورلیوس

اگر مردی وجود داشته باشد که آرمان فیلسوف-شاه را تجلی بخشیده باشد، آن فرد همان مارکوس اورلیوس خواهد بود. تاملات کتابی بی نظیر است. همانطور که این افکار خصوصیِ یکی از برجسته ترین و خردمندترین مردمان دنیا است که تا به حال زیسته است.

مارکوس که به عنوان یک فیلسوف رواقی آموزش دیده بود، افکار خصوصی خود را در موضوعات توصیه های شخصی که به خود در خصوص چگونگی حکومت کردن و معنای هستی در موقعیت خود می کرد، مستند کرد. امپراطور هر شب تمرین های معنوی انجام می داد تا بتواند در مسئولیت های حکومتی خود قوی باشد. اگر این توصیه برای رهبر نجیب ترین و قوی ترین امپراتوری آثار باستانی کارساز بود، برای هر مشکل کوچکی که ممکن است در زندگی تان با آن روبرو شوید کارساز خواهد بود. کتاب همه جا پر از نقل قول های الها م بخش و مهم است.

اخلاق نیکوماخوس، اثر ارسطو

ارسطو به عنوان یکی از سه بزرگ اصلی فلسفه اخلاق یونان و غرب، اصطلاحات و روش های راهنما تازهی را در اخلاق نیکوماخوس معرفی می نماید: یعنی این سوال که معنای زندگی خوب و پربار چیست؟ او از اصطلاح ائودایمونیا (eudaimonia) استفاده می نماید، که می توان آن را به معنای خوشبختی یا خوشبختی ترجمه کرد. به عقیده ارسطو، این چیزی است که در مجموع زندگی یک فرد باید برای آن کوشش کرد.

اما باید این را نیز اضافه نمود که ارسطو با مطالعه دستاوردهای فردی و سیاسی، تحقق و زندگی خوب را با یک شرایط روانی مثبت عاری از رنج یا نزاع اشتباه نمی گیرد.

تاسوعات، اثر فلوطین

فلوطین یکی از آخرین و بزرگترین فیلسوفان آثار باستانی بود. دیدگاه های او در کتاب تاسوعات که بخشی از مکتب فکری نوافلاطونی محسوب می گردد، پیش درآمدی برای روشنگری، رنسانس و بعضی فرقه های بدعت گذار مسیحی است. او اشتراکات زیادی با گنوسی ها و دیگر عرفا داشت.

فلوطین معتقد بود که اگر بتوانیم دیدگاه محدود خود را نسبت به خود و واقعیت رها کنیم، آنگاه خود را در دنیا کلان و فراتر از آن خواهیم یافت.

فراسوی نیک و بد، اثر نیچه

در این کتاب، فردریش نیچه جسورانه به بخش عظیمی از تاریخ فلسفه حمله و نقد می نماید و مفاهیم باستانی را به چالش می کشد که بسیاری از مردم و فیلسوفان در آن موقع حقایق غیرقابل انکار می دانستند. او می خواهد ایده آل ها و اهداف تازهی برای دوره ای ایجاد کند که آن را فیلسوفان تازه می نامد.

این انتقاد کوبنده از اخلاق سنتی، زمینه را برای بعضی از آرمان های عمیق تر نیچه فراهم می نماید. فراسوی نیک و بد چارچوبی را برای یک سیستم تازه خودکفایی برای انواع بالاتر ایجاد می نماید و سیستم دنیای اخلاق را از بین می برد.

مسائل فلسفه، اثر برتراند راسل

یکی از بزرگ ترین آثار فلسفه اوایل قرن بیستم، کتاب برتراند راسل در سال 1912، مقدمه ای بر خط فکری او و به طور کلی فلسفه است. راسل قبل از هر چیز یک تجربه گرا بود و این به معنای آغاز با اساسی ترین سؤال از همه آنها بود: آیا هیچ نوع دانشی وجود دارد که مطلقاً و غیرقابل برگشت درست باشد؟

کار واقعی فلسفه از اینجا آغاز شد. راسل موضوعاتی از هستی شناسی واقعیت، آنچه واقعاً ماده است، خوانش استقرایی و محدودیت های تحقیق فلسفی را در اثرش پوشش می دهد.

حکمت ناامنی، اثر آلن واتس

آلن واتس، حکیم بزرگ بودایی، تسلطی غریب و فلسفی بر شماری از موضوعات داشت. حکمت ناامنی در دنیای پرشتاب امروزی که نگرانی از آینده در آن دائمی است و ارتباط با لحظه حال قطع شده، بیش از هر زمان دیگری مهم است.

مفهوم اصلی واتس در این اثر، فکر آگاهی است که ریشه در مفاهیم شرقی از حضور در هر کاری که در آن موقع انجام می دهد، دارد. اگرچه این کتاب در سال 1951 نوشته شد، اما آلن واتس فهمید که بخش زیادی از ناامیدی و اضطراب انسان ناشی از تمایل ما به زندگی برای آینده یا نوعی انتزاع دیگر است بدون اینکه واقعاً در حال باشیم.

این مقاله خلاصه ای است از منبع زیر:

https://bigthink.com/thinking/philosophy-books/

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "منابعی برای یافتن راه های تازه در زندگی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منابعی برای یافتن راه های تازه در زندگی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید