افزایش 22 هزار و 554 واحدی شاخص بورس تهران خبرنگاران

به گزارش وبلاگ بخار، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهارن در خاتمه معاملات امروز با رشد 22 هزا رو 554 واحد روبرو شد.

افزایش 22 هزار و 554 واحدی شاخص بورس تهران خبرنگاران

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ بخار، بورس اوراق بهادار تهران که هفته گذشته فرایند کاهشی در پیش گرفته بود، امروز در اولین روز کاری هفته با رشد 22 هزار و 554 واحد به رقم یک میلیون و 229 هزار و 432 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش 1453 واحد به رقم 433 هزار و 277 واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از 4 میلیون و 910 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در بورس تهران بیش از 8.4 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 788 هزار معامله و به ارزش 8037 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات امروز فرابورس را که به بیش از 14 هزار و 740 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، معامله گران در دو بازار بورس و فرابورس بیش از 22 هزار و 777 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص های بورس مثبت بودند، به گونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت در معیار وزنی ـ ارزشی با 1.8 درصد رشد روبرو شد و شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هموزن با 34 صدم درصد رشد همراه شدند.

شاخص آزاد شناور 1.2 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 2 درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس 1.6 درصد رشد کرد.

امروز نمادهای شاخص ساز وظیفه خود را به خوبی انجام دادند به گونه ای که بیشترین اثر افزایشی در بورس را نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، چادر ملو، فولاد مبارکه، ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی پارس و گسترش نفت و گاز پارسیان بر عهده داشتند.

خریداران واحدهای سرمایه گذاری پالایش یکم هنوز با زیان 14 درصدی رو به رو هستند، چون این واحدها را 10 هزار تومان خریده اند و با گذشت چند ماه هنوز ارزش هر واحدآن صندوق 8680 تومان است. این در حالی است که مدیران دولتی مثل وزیر اقتصاد بارها گفته بودند، دولت با تخفیفی که برای پالایش یکم قائل است، نمی گذارد خریداران زیان ببینند.

نمادهای پرتراکنش در بورس شامل دارویی برکت، معدنی اوپال کانی پارس، پالایش نفت اصفهان، ایران خودرو، سایپا، شستا و فولاد مبارکه، بودند.

در فرابورس ایران هم امروز در سرانجام معاملات 116 واحد شاخص کل رشد نموده و به رقم 17 هزار و 198 واحد رسید. ارزش بازار اول فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 177 هزار میلیارد تومان رسید. معامله گران امروز بیش از 1.6 میلیارد تومان سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 245 هزار نوبت معامله و به ارزش 14 هزار و 740 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای آریا ساسول، صبا تأمین، فولاد هرمزگان، فولاد ارفع، توسعه اقتصادی مهر آیندگان، پتروشیمی زاگرس و پتروشیمی تندگویان بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشته اند. نمادهای پرتراکنش شامل ذغال سنگ پروده طبس، برق و انرژی پیوند گستر پارس، پتروشیمی ارومیه، سرمایه گذاری اقتصادی سپهر صادرات، پلیمر آریاساسول، ذوب آهن اصفهان و توسعه راستا برق گیلان بوده اند.

شرکت های بورسی با توجه به گزارش عملکردی که در امسال ارائه نموده اند اکثرا سودآور شده و بازار به ارزندگی دست یافته است. از طرفی قرار بود سود سهام عدالت برای عملکرد سال 98 هم امسال قبل از عید مانند سال گذشته و به صورت متمرکز به حساب دارندگان حساب عدالت واریز گردد که تا به امروز هنوز خبری نشده است.

سرمایه گذاری در بورس باید حتماً از محل پس اندازهایی صورت گیرد که احتیاج فوری به آن نیست تا مجبور نشوند، سهام خریداری شده را در نوسان بازار همراه با ضرر بفروشند.

همچنین باید برای خرید سهام حتماً مشورت، تحقیق و مطالعه انجام گردد و حتی الامکان توصیه شده کسانی که وارد نیستند، از روش سهامداری غیرمستقیم یعنی خرید سهام صندوق های با درآمد ثابت، سپس صندوق های مختلط یا صندوق های سرمایه گذاری در سهام و بعد از آن خرید سهام هلدینگ های سرمایه گذاری انجام دهند و مستقیم وارد سهامداری شرکت های بورسی نشوند، چون که این کار همراه با ریسک است و بورس همیشه دارای نوسان است که اگر دقت نگردد، می تواند زیان قابل توجهی به بار آورد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "افزایش 22 هزار و 554 واحدی شاخص بورس تهران خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 22 هزار و 554 واحدی شاخص بورس تهران خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید