بازیگر سریال خانه به دوش از مزه شیرین همکاری با رضا عطاران می گوید

به گزارش وبلاگ بخار، خشایار راد، کمدین شناخته شده تلویزیون که سابقه همکاری با رضا عطاران در سریال های قطار ابدی، خانه به دوش، متهم گریخت و ترش وشیرین را دارد، از خاطرات خوش آن روزها و موفقیت آن مجموعه های طنز می گوید.

بازیگر سریال خانه به دوش از مزه شیرین همکاری با رضا عطاران می گوید

نرگس کیانی: حتی اگر نامش در لحظه اول یادآور تصویرش نباشد، اگر در دهه 70 به تماشای تلویزیون می نشسته اید با قطار ابدی، اگر در دهه 80 تماشاگر سریال های تلویزیون بوده اید با کوچه اقاقیا، اُو مثبت (+O)، خانه به دوش، زندگی به شرط خنده، متهم گریخت، ترش وشیرین و آرزوهای شیرین و اگر همچنان تلویزیون می بینید با کامیون و بچه محل به خاطرش می آورید.

خشایار راد، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون این روزها با نمایش منهای دو به کارگردانی جواد رازقندی در خانه نمایش مهرگان روی صحنه رفته است.

بازیگری که در 69 سالگی همچنان می تواند خنده به لب تان بیاورد، یک حضور پُر از انرژی و پر از تمنا و هیاهوی زندگی و انفجارهای احساسی که سخت باور می کنید متولد 1330 باشد.

شروع حضور در تلویزیون

خشایار راد در پاسخ به این که اولین حضورش در تلویزیون با قطار ابدی به کارگردانی بهروز بقایی و رضا عطاران در نقش راوی چگونه شکل گرفت، گفت: سال 1372 در پنجمین جشنواره نمایش های آیینی- سنتی در نمایش بنگاه تئاترال به نویسندگی علی نصیریان و کارگردانی شهره لرستانی برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شدم. نمایشی که در آن با رضا عطاران هم بازی بودم. من نقش پهلوان کچل را داشتم و رضا عطاران نقش وروره جادو را. از همان جا با عطاران آشنا شدم و زمانی که ساخت قطار ابدی به او پیشنهاد شد، با من تماس گرفت و خواست که در خدمتش باشم.

شیرینی کار با رضا عطاران

او معتقد است، رضا عطاران، کارگردانی است که علاوه بر شناختن ژانر کمدی، دست بازیگری را هم که به توانایی هایش مطلع است، باز می گذارد.

این بازیگر در پاسخ به این که با توجه به تعدد همکاری هایش با رضا عطاران، چه تصویری از او در ذهن دارد، گفت: من با خیلی ها کار نموده ام و همه شان خوب بوده اند اما رضا عطاران برایم کسی است که طنز را کاملا می شناسد و هنگامی که با او کار می کنید، دست تان را باز می گذارد تا از خلاقیت هایتان بهره مند گردد. مزه شیرین همکاری با او، هیچ گاه فراموش نمی گردد.

راد توضیح داد: مثلا مجید صالحی، علی صالحی، یوسف تیموری و... کسانی که رضا عطاران از توانایی های شان مطلع بود، در هر پلان و سکانس، فرجه ای برای بروز و ظهور خلاقیت های خود داشتند. این اتفاق، برای یک بازیگر آثار طنز، فرصتی است تا تنها محدود به متن فیلمنامه نباشد و از آن چه در درونش می گذرد نیز بهره بگیرد.

کلیشه ای که تقصیرش بر گردن پیشنهاددهندگان است

بازیگر نقش فریبرز حسام در کوچه اقاقیا در پاسخ به این که پس از سال های سال کارکردن، خود را بازیگر تیپ می داند یا شخصیت، گفت: مشکل ما این است که در مورد انتخاب نقش، صاحب هیچ حقی نیستیم. می گویند فلانی، فلان نقش را خوب بازی می نماید، پس مرتب همان نقش را به او ارجاع می دهند. در نتیجه اگر حاصل کار کلیشه ای می گردد تقصیرش نه بر گردن ما، که بر گردن پیشنهاددهندگان است. هرچند من با توجه به توانایی ای که در خود می بینم، قابلیت بازی در ژانرهای گوناگون را دارم.

فریب دادن آماتورها با وعده هم بازی شدن با حرفه ای ها

خشایار راد که در سال 1397 در گفت وگویی خاطره ای از یک کارگردان ذکر نموده بود که اگرچه او پیشنهاد بازی در کارش را رد کرد، اما از بازیگرانی جوان به بهانه هم بازی شدن با خشایار راد پول گرفت بود. او در پاسخ به این که آیا این فرایند هم اکنون هم وجود دارد، گفت: این اتفاق، هم پیش از 97 و هم پس از آن، وجود داشته و دارد و فقط شامل من هم نمی گردد. چه من و چه دیگر بازیگران، بارها شده است که به دفاتر فیلمسازی دعوت شده ایم و از ما عکس گرفته اند و در برابر اعتراض مان که هنوز نه قراردادی بسته ایم و نه به دار است و نه به بار، گفته اند برای تبلیغات مان عکس می گیریم و بعد با همان عکس ها، از جوانان مشتاق حضور در برابر دوربین، با سراب هم بازی شدن با بازیگران پیشکسوت و حرفه ای، اخاذی نموده اند.

صبری که بازیگران پیشکسوت ناچارند پیشه نمایند

خشایار راد با ذکر خاطره ای از مستندداستانی مجید بربری با موضوع زندگی شهید مجید قربانخانی گفت: آن جا با خانم ثریا قاسمی هم بازی بودم و پسربچه ای در فیلم بازی می کرد که به واسطه شیطنت ها و سربه هوایی هایش ناچار بودیم ضبط هر سکانس را چندین بار تکرار کنیم و در پاسخ به این سوال که چرا نوجوانی را جلوی دوربین نیاوردید که آرام تر و سربه راه تر باشد تا دست کم به احترام حضور ثریا قاسمی، زمان کم تری تلف گردد، گفته شد که پدر ایشان بخشی از سرمایه کار را تامین نموده اند و در نتیجه ما هم ناچار به سکوت شدیم.

تلویزیون ته دیگ کاری که بودجه اش را داده باشد، درمی آورد

راد با اشاره به بازپخش های مکرر سریال های پربیننده دهه 80 در تلویزیون گفت: تلویزیون ته دیگ کاری که خودش بودجه اش را داده باشد، درمی آورد. آن قدر بازپخش می نمایند که رنگ وروی فیلم می پرد و منِ بازیگر که نگاه می کنم با خودم می گویم این پسرم است؟! نگو خودم بوده ام و فکر می کنم این بازپخش ها آن قدر ادامه داشته باشد که بگویم این نوه ام است که در قاب تلویزیون می بینید.

تمایل کمدینِ کارهای رضا عطاران به همکاری با مهران مدیری

بازیگر کامیون به کارگردانی مسعود اطیابی در پاسخ به این که با توجه به صندلی مهران مدیری در فراوری آثار کمدی و میسر نشدن زمینه همکاری اش با او تا به امروز، آیا به بازی کردن در آثار او نیز فکر می نماید، گفت: ایشان هم طنز را خوب می شناسد. یک بازیگر دلش می خواهد در کنار همه کارگردانان کاربلد کار کند و اگر ایشان بخواهد قطعا از من نه نمی شنود.

بازی برای شبکه کمدTV

او در مورد تازه ترین آثاری که جلوی دوربین آن ها رفته است هم شرح داد: به تازگی بازی در سریالی به نام کلبه در مه به کارگردانی حسن لفافیان و فیلم داستانی چپی بی رنگ به کارگردانی نصرت میرعظیمی را تمام نموده ام. برخی ها از من می پرسند این آثار کِی و کجا پخش می شوند و من جواب می دهم نمی دانم، شاید برای کمدTV باشد! کمدTV شبکه ای جدید است که آثار واردش می شوند، اما از آن بیرون نمی آیند.

منبع: همگردی

به "بازیگر سریال خانه به دوش از مزه شیرین همکاری با رضا عطاران می گوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیگر سریال خانه به دوش از مزه شیرین همکاری با رضا عطاران می گوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید