لایحه بودجه بدون حضور روحانی تقدیم مجلس شد

به گزارش وبلاگ بخار، حسینعلی امیری معاونت پارلمانی رئیس جمهور در جلسه علنی امروز مجلس بودجه سال 1400 را تقدیم هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی کرد.

لایحه بودجه بدون حضور روحانی تقدیم مجلس شد

در جلسه امروز ارائه لایحه بودجه بر خلاف سالهای گذشته حسن روحانی رییس جمهور حضور نداشت. روحانی در این باره در جلسه هیات دولت تاکید کرد که به خاطر مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا در جلسه دولت شرکت نکرده است. او گفت: اینکه می گویند امروز بنده به دلیل مصوبه روز گذشته مجلس نرفتم، درست نیست بلکه عدم حضور بنده در مجلس شورای اسلامی صرفا برای رعایت پروتکل های بهداشتی بوده است.

عدم حضور روحانی در مجلس با انتقاد برخی از کنندگان روبه رو شد. احد آزادیخواه کننده ملایر در این رابطه گفت: سزاوار آن بود که رئیس جمهور به خاطر مردم و آینده کشور برای تقدیم لایحه بودجه به مجلس می آمد و ما هم مراقبت های بهداشتی را برای وی بیشتر درنظر می گرفتیم و کنندگان هم در صندلی های خود می نشستند و او توضیحی درباره بودجه و آینده مردم می داد.

حسینعلی امیری هنگام تقدیم لایحه بودجه به هیأت رئیسه بیان کرد: هیچ دفاعی ندارند و لایحه بودجه سال 1400 را به مجلس تقدیم می کنم.

پس از تقدیم لایحه بودجه 1400 از سوی دولت به مجلس احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: کنندگان به مدت 10 روز فرصت دارند تا نظرات و پیشنهادات خود را درباره لایحه بودجه سال 1400کل کشور به کمیسیون های تخصصی ارسال کنند کمیسیون ها این پیشنهادات را بررسی خواهند کرد.

او افزود: پس از بررسی پیشنهادات در کمیسیون های تخصصی کمیسیون تلفیق مطرح خواهد شد و این پیشنهادات در کمیسیون بررسی می شوند.

مجلس به دنبال اصلاح بودجه

در همین رابطه به نظر می رسد مجلس عزم خود را جزم کرده که لایحه دولت را کاملا اصلاح کند. صبح امروز محمد یاقر قالیباف در صحن علنی مجلس تاکید کرد که مجلس در بررسی بودجه سال 1400 در جهت اصلاح ساختار بودجه نویسی با موضوع مردم سازی اقتصاد و کوچک کردن دولت و توجه ویژه به طبقات پایین و متوسط جامعه حرکت خواهد کرد.

او گفت: تلاش خواهیم کرد در همین لایحه فشار کسری بودجه به عنوان ام المصائب مالی و خلق نقدینگی و تورم را کاهش دهیم، این هدف با نقش دادن بیشتر به مردم، برداشتن موانع تولید و کسب و کار در کشور و اصلاح ساختار بودجه ریزی ممکن خواهد شد و ابداً دور از ذهن نیست.

قالیباف افزود که مجلس تلاش می کند بودجه را با هدف رفع برخی اشکالات ساختاری در خصوص ساختار بودجه و مباحث مالیاتی بررسی کند.

رییس مجلس افزود: نظارت دقیق بر نظم مالی به ویژه در بخش مصارف بودجه و توجه به واقعی بودن و پایداری منابع بودجه و از دیگر موارد اصلی مدنظر مجلس خواهد بود تا برخی ریخت و پاش ها و بی نظمی های بودجه ای سروسامان بگیرد و نگرانی مردم در این خصوص کاهش پیدا کند.

او تاکید کرد: امروز شرایط معیشتی مردم به خصوص اقشار ضعیف بسیار تحت فشار است و بودجه باید آرایش حمایت از محروم ترین طبقات را به خود بگیرد.

قالیباف گفت: انتظار ما این است که سرفصل هایی که به عنوان اصلاح ساختار بودجه در جلسات منظم 4 ماه اخیر با دولت و مجلس بر آن توافق شده بود در این لایحه مدنظر قرار گرفته باشد و نیز امیدواریم در لایحه موجود نیز با همراهی دولت و سازمان برنامه و بودجه موارد بیشتری از اصلاحات ساختاری را عملیاتی سازیم.

قالیباف تاکید کرد: مجلس بر اصلاح ساختار بودجه مصر است و اجرای واقعی آن را ضروری می داند. ان شاءالله سال 1400 گام اول ما در این راستا خواهد بود.

منبع: فرارو

به "لایحه بودجه بدون حضور روحانی تقدیم مجلس شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لایحه بودجه بدون حضور روحانی تقدیم مجلس شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید